تعداد بازدید: ۱۷۳
کد خبر: ۱۵۹۹۶
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۰ - 2023 19 February
نی‌ریزان فارس در جمع بانوان یوگی کار نی‌ریز
یوگا همیشه برایم اسمی ناشناخته بود. ترکیبی از ورزش و آرامش یا شاید تمرکز. دوست داشتم بیشتر درباره این ورزش غریب بدانم تا این که شنیدم کلاس‌های آن در نی‌ریز راه افتاده و استقبال خوبی هم از آن می‌شود.
خبرنگار: سمیه نظری

گویا تنها مربی این ورزش در نی‌ریز یک خانم است که او هم از شیراز به نی‌ریز می‌آید. این هفته در جمع بانوان یوگا‌کار حاضر شدم و با آن‌ها گفتگو کردم. گفتگویی که حاصل آن با دیگر گزارش‌های مشابه تفاوت‌های اساسی دارد. بخوانید.  

- سمیه. ف ۴۲ ساله سه بچه دارد که تمام وقتش را می‌گیرند. می‌گوید تنها وقتی که برای خودش می‌گذارد همین دو ساعتی است که ورزش می‌کند.  

«من با یوگا توانستم ذهن خودم را پاکسازی کنم و شک ندارم با ادامه این روند و کار کردن روی خودم می‌توانم یک زن پرانرژی و مادری شاد برای فرزندانم باشم.»

-  طیبه حسینی مانند هر مادری دچار یکنواختی در کار‌های روزمره و تکراری بود، اما به پیشنهاد دوستش در کلاس‌های یوگا شرکت کرد.  

«یوگا باعث شده همین تکرار‌های روزانه را با عشق بیشتری انجام دهم و آن انرژی که دریافت می‌کنم با عشق و آرامش در زندگی خودم و اطرافیانم جاری کنم.»

/با یوگا می‌توانم یک زن پرانرژی و مادری شاد باشم.

- معصومه عظیمی ۵۰ ساله علاوه بر یوگا، پیاده‌روی هم می‌کند. یوگا باعث شده افکار منفی ذهنش را آگاهانه از خودش دور کند و نسبت به گذشته مثبت‌تر بیندیشد.

«از همه مهمتر با افرادی معاشرت دارم که مثبت‌اندیش هستند. به نظرم یوگا هم برای آقایان و هم خانم‌ها یکی از واجب‌ترین کارهاست و ربطی به سن و سال ندارد. متأسفانه یوگای نی‌ریز به دلیل نداشتن سالن مناسب و همچنین مشکل رفت و برگشت مربی که ساکن شیراز است امکان تعطیلی دارد. تا همین امروز هم خانم معانی به اصرار بچه‌ها و تقاضای آن‌ها کلاس را تعطیل نکرده است. نیازمند است که اداره ورزش و جوانان همکاری بیشتری داشته باشد و خانه یوگا برای نی‌ریز راه‌اندازی شود. چون واقعاً مردم از لحاظ روحی و ذهنی به این ورزش نیاز دارند.»

- زهرا خلق‌اله چند سالی است که یوگا را دنبال می‌کند.

«یوگا ورزشی برای آرامش و تمرکز ذهن است. حدود ۱۰ ماه است که در این کلاس‌ها شرکت می‌کنم و در این مدت آموختم که در جریان‌ها و چالش‌های زندگی هر لحظه شاکر و شکرگزار خدا باشم تا هر کاری برایم لذت‌بخش و راحت‌تر شود. آموزش‌های ریلکسیشن و مدیتیشین این کلاس به من یاد داد که در لحظه زندگی کنم. من به این تجربه رسیدم که بین آنچه لازم است رها کنم و اتفاق‌هایی که می‌افتد هماهنگی فوق‌العاده‌ای وجود دارد که من را سرشار از عشق و آرامش می‌کند.» 

/ یوگای نی‌ریز به دلیل نداشتن سالن مناسب و مشکل رفت و برگشت مربی امکان تعطیلی دارد.‌ 

ادامه می‌دهد: «من اگر مسئول ورزش بودم فضایی آرام و باتهویه مناسب و زیبا برای این ورزش فراهم می‌کردم تا نقطه عطفی برای نی‌ریز باشد.»

- یوگا به زهره سفرکش، دوستانی فوق‌العاده و لذت زندگی کردن داده و او از این بابت خوشحال است.
«چندماه بیشتر نیست یوگا کار می‌کنم و صبح‌ها هم برای ورزش به پارک بانوان می‌روم. به بانوان توصیه می‌کنم برای یک بار هم که شده در کلاس‌های یوگا شرکت کنند تا قدر خود و لحظات زندگی را بیشتر بدانند.»

هاجر طباطبایی‌نیا علاوه بر یوگا، پیاده‌روی هم می‌کند. معتقد است انرژی مثبتی که از یوگا می‌گیرد باعث شده که مریضی و دیسک کمرش درمان شود.

«دوست دارم انرژی مثبتی که از یوگا به دست می‌آورم، به دیگران نیز هدیه کنم. بخاطر این انرژی از همه بانوان شهرم می‌خواهم که به این کلاس بیایند و برای یک روز هم که شده، شاد و از دغدغه‌های روزانه خود دور باشند.»
او از مشکلات سالن یوگا می‌گوید: «سالن یوگا باید یک خانه و مکانی آرام به دور از سالن‌های ورزشی دیگر باشد. چون نیازمند سکوتی است که با حضور ذهنی همراه می‌شود.»
- معصومه بغری با یوگا توانسته سبک زندگی‌اش را تغییر دهد.
«انتخاب یوگا یکی از باارزش‌ترین انتخابهایم بوده. شاید خنده‌دار باشد، ولی بعضی مواقع خودم هم تعجب می‌کنم که چگونه به مشکلات زندگی مثل قبل توجهی ندارم و این می‌تواند از تأثیرات یوگا باشد. احساس می‌کنم یوگا جزئی از زندگی من شده. همیشه با خودم می‌گویم کاش زودتر در این کلاس‌ها شرکت کرده بودم که یاد بگیرم از کاه کوه نسازم و مشکلات را برای خودم بزرگ نکنم.»

زیبا خادم سابقه حضور ۳ ماهه در کلاس‌های یوگا دارد.

/ نرمی غضروف‌، مشکلات اعصاب، افسردگی بعد از زایمان و بدن‌دردم را  با یوگا درمان کردم.

«دغدغه‌های زندگی زیاد است و این مشکلات باعث می‌شود آرامشی که مستحق آن هستیم از ما گرفته شود. اما با شرکت در این کلاس‌ها استرس‌ها کمتر و ذهن آرام می‌شود. من خودم سطح پذیرشم از زندگی بالاتر رفته و این باعث شده ناممکن‌ها را به راحتی قبول کنم و از زندگی لذت ببرم.»

- زهرا ۳۸ سال دارد و مدتهاست یوگا کار می‌کند، از حضوری گرفته تا آنلاین.  

«از مشکلاتی که داشتم هرچه بگویم کم است. از نرمی غضروف‌ها گرفته تا مشکلات اعصاب و افسردگی بعد از زایمان. بدن‌درد داشتم و روی صندلی نماز می‌خواندم تا اینکه با کلاس‌های یوگا آشنا شدم و دریافتم که همه مشکلات من از ضعف اعصاب و استرس‌هایم بوده. اینجا روش درست زندگی‌کردن را یاد گرفتم و آموختم که اگر استرس‌ها را رها کنیم درد‌ها و مشکلات هم کمتر می‌شود.»
-مریم رزمدیده ۳۸ ساله علاوه بر یوگا، بدنسازی هم کار می‌کند.

«من از طریق شبکه‌های مجازی با یوگا آشنا شدم. الان هم به جرئت می‌گویم که هیچ ورزشی اینقدر بر من تأثیر نداشته. طوری وابسته به این کلاس شده‌ام که در دوران کرونا هم به صورت آنلاین در کلاس‌ها شرکت کردم و زانودرد و گردن‌دردم با حرکات یوگا درمان شد. چون بانوان کمتر جای تفریح دارند و بیشتر در خانه هستند ممکن است باعث افسردگیشان شود که بهتر است  در این کلاس شرکت کنند. زیرا یوگا کلاس شادی است و بچه‌ها با هم یک‌رنگ و خودمانی هستند و نیاز به امکانات ورزشی زیادی نیز ندارد. نه لباس و نه کفش خاصی!»

80 سال سن دارم و با یوگا خیلی از مشكلات جسمی‌ام برطرف شده. 

خواسته او از اداره ورزش این است که همانطور که به دیگر ورزش‌ها توجه ویژه دارند به سالن یوگا هم رسیدگی شود. یک کولر یا یک بخاری جوابگوی سالن نیست و آب‌سردکن هم ندارد. در واقع هم از لحاظ وسایل سرمایشی و هم گرمایشی مشکل دارد.

- فاطمه. ب ۸۰ ساله قبلاً با مشکلات جسمی، درد‌ها و ناراحتی‌های مزمن دست و پنجه نرم می‌کرد تا اینکه به پیشنهاد نوه‌اش به کلاس یوگا آمد.

«۸۰ سال و اندی سن دارم و چندماهی است که با شرکت در این کلاس‌ها خیلی از مشکلات جسمی و درد‌های من برطرف شده. زن‌های قدیم هزار جور کار در خانه داشتند از بچه‌داری گرفته تا قالی‌بافی و بادام جمع‌کردن. خیلی هم احساس خوشبختی می‌کردند، چون در کنار هم بودند. با هم حرف می‌زدند و با وجود مشغله بیشتری که داشتند کمتر از مشکلات می‌نالیدند. اما زن‌های امروزی از این نعمت‌ها محروم هستند و به انواع بیماری‌ها دچار شده‌اند. توصیه من این است که مقداری از خوابشان بزنند و ورزش کنند و تنبلی را کنار بگذارند و هفته‌ای دو ساعت در این کلاس‌ها شرکت کنند تا اسیر فکر‌های منفی نشوند و بدانند چقدر وجودشان باارزش است.»

 / یوگا خودشناسی و آشتی با خود است. 

نرجس معانی تنها مربی یوگا در نی‌ریز است. او اعتقاد دارد که یوگا یک ورزش نیست، بلکه نیاز است. او از سال ۱۳۸۸ یوگا را شروع کرده و می‌گوید یوگا خودشناسی و آشتی با خودمان است.  

«با وجود اینکه این ورزش هنوز درست جا نیفتاده، اما بین بانوان نی‌ریزی استقبال خوبی از آن شده و به جرئت می‌گویم همه یوگی‌هایی که پیش من آموزش می‌بینند با حال خوبی که اینجا دریافت کرده‌اند، فامیل، آشنا یا دوست خود را نیز به این جمع دعوت کرده‌اند و حال من با حال خوب آن‌ها بهتر می‌شود.»
ادامه می‌دهد: «واقعاً جای تأسف است که هنوز این ورزش به خوبی در نی‌ریز شناخته نشده و شاید ۵ درصد از خانم‌ها یا آقایان این ورزش را بشناسند. نی‌ریز باید حداقل چند مربی یوگا داشته باشد. من خودم، چون ساکن شیراز هستم، این رفت و آمد واقعاً برایم سخت است. بعضی وقت‌ها تصمیم به تعطیلی آن می‌گیرم،، اما وقتی می‌بینم با این کلاس، خیلی‌ها به آرامش می‌رسند؛ دوست ندارم حال خوب آن‌ها را خراب کنم.

/ بعضی وقتها تصمیم به تعطیلی آن می‌گیرم،‌ اما دوست ندارم حال خوب شاگردانم را خراب کنم.

مشکل دیگر ما نداشتن سالن اختصاصی است. دنبال مکانی بودم برای خانه یوگا؛ اما متأسفانه هزینه رهن و اجاره به شدت بالا است و من نتوانستم مهیا کنم. الان مجبور هستیم در مکانی با بچه‌ها مدیتیشن و یوگا کار کنیم که در سالن پشت آن، ژیمناستیک کار می‌کنند. هرچند مربی این کلاس با ما همکاری خوبی داشته، اما ما هم نمی‌توانیم مرتب به آن‌ها بگوییم بچه‌ها را ساکت کنند. چون بچه‌ها در کلاس‌های ورزشی شرکت می‌کنند که شاد باشند و این حق آنهاست. اداره ورزش و جوانان باید سالنی اختصاصی برای یوگا درنظر بگیرد، سالنی به دور از سر و صدا و تنش.»

اداره ورزش خانه یوگا راه‌اندازی کند

 

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها