تعداد بازدید: ۳۰۵
کد خبر: ۱۵۹۷۸
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۷ - 2023 19 February
خانواده فداکار دو نی‌ریزی که دچار مرگ مغزی شده بودند، با اهداء اعضای آنها، جان ۱۰ نفر را نجات دادند.
author
روزنامه نگار: عابد نعمتی

به گفته مدیر فراهم‌آوری و پیوند بیمارستان پیوند اعضای ابوعلی‌سینای شیراز، اعضای حیات‌بخش زنده‌یاد امید اسماعیل‌پور که بر اثر حادثه تصادف در مسیر مشکان دچار  مرگ مغزی شده بود، به چند بیمار نیازمند جان دوباره بخشید.

سیاوش غلامی گفت: «خانواده این کودک ۱۲ ساله، با اقدامی خداپسندانه و انسان‌دوستانه، رضایت دادند که کبد او به یک خانم ۳۲ ساله اهل اصفهان و دو کلیه او به دو دختر ۱۳ ساله اهل نی‌ریز و شیراز پیوند زده شود و به این بیماران حیاتی دوباره بخشد. همچنین قرنیه وی به بیماران نیازمند پیوند زده شد.»
وی گفت: «خانواده زنده‌یاد محسن علیزاده ۴۴ ساله (از کارکنان شاغل در بیمارستان شهدای سلامت نی‌ریز) هم که دچار خونریزی مغزی شده بود، رضایت دادند که کبد او به یک مرد ۳۳ ساله اهل کرمان و دو کلیه او به دو مرد ۵۱ و ۴۱ ساله اهل چهارمحال و بختیاری و زرقان پیوند زده شود. همچنین پوست و قرنیه او به بیماران نیازمند پیوند زده شد.»

وی افزود: «پیوند پوست برای بیماران سوختگی با درصد‌های سوختگی بالا بسیار حیاتی است و اگر پوست اهدایی به موقع به بیماران سوختگی برسد، می‌تواند جانشان را نجات دهد.»

غلامی با اشاره به اهمیت اهداء عضو، اظهار داشت: «این یک کار بسیار خداپسندانه و انسانی است. چون بیمارانی که دچار نارسایی مزمن عضو می‌شوند، تنها راه درمان مؤثر و اصلی آن‌ها پیوند عضو به وسیله اعضای اهدایی از بیماران مرگ مغزی است که خانواده آن‌ها این بزرگواری و این حس نوع‌دوستی را نسبت به همنوعانشان دارند. آن‌ها در آن شرایط بحرانی یک تصمیم بسیار حیاتی می‌گیرند که می‌تواند زندگی دوباره‌ای را به چند نفر هدیه کند. ما در این مورد آیه‌ای از قرآن کریم داریم که می‌فرماید: هر کسی جان یک انسان را نجات دهد، مثل این است که جان یک امت را نجات داده است. همچنین شعر معروف سعدی که می‌گوید بنی آدم اعضای یکدیگرند، نشان می‌دهد که این نوع‌دوستی در فرهنگ ملی و مذهبی ما بسیار پررنگ بوده و به آن اهمیت داده شده است.»

وی افزود: «با توجه به این که بیماران زیادی در لیست انتظار هستند و تنها راه نجات آن‌ها هم پیوند عضو است، از خانواده‌هایی که به هر دلیلی عزیزشان دچار مرگ مغزی می‌شود، این انتظار را داریم که با ایثار و از خودگذشتگی، اجازه دهند اعضای بدن عزیزشان برای بیماران نیازمند استفاده شود.»

روح 2 نی‌ریـزی در کالبـد 10 نفر

غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
علی
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۴۹ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۳
0
0
یاد و خاطر محسن از همکاران قدیم گرامی روحت شاد پسر همیشه خندان
نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها