تعداد بازدید: ۲۷
کد خبر: ۱۵۹۷۱
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۵ - 2023 19 February
استفاده از لوازم آرایشی، خطرات جدی برای کودکان در پی دارد.

محققان دانشگاه کلمبیا در مطالعه اخیرشان اظهار کردند اکثر کودکان آمریکایی به دلیل استفاده از لوازم آرایشی در معرض مواد شیمیایی سرطان‌زا قرار دارند.

به گزارش ایسنا، بار دیگر که فرزندتان هنگام رفتن به مراسمی درخواست آرایش صورت کرد، کمی بیشتر فکر کنید؛ چرا که نتایج یافته‌های ناراحت کننده جدید محققان دانشگاه کلمبیا و مؤسسه غیرانتفاعی «Earthjustice» نشان داده اکثر کودکانی که در ایالات متحده بزرگ می‌شوند، از لوازم آرایشی صورت و بدن استفاده می‌کنند که این مواد ممکن است حاوی مواد شیمیایی بالقوه مضر و مواد سرطان‌زا مانند سرب و آزبست باشد.

آزبست یا پنبه نسوز یا پنبه‌ کوهی(Asbestos) که در علم زمین‌شناسی به کانی نامهربان معروف است، در اصل یک کانی سیلیکاتی حاصل از ماگما و در واقع نوعی سنگ آذرین بیرونی است و به همین دلیل، ریزبلور است و به‌طور کلی نام گروهی از ترکیبهای معدنی منیزیم و سیلیسیم است که بیشتر در طبیعت به صورت الیاف معدنی و سنگ یافت می‌شود.
نویسندگان در این مطالعه بیش از ۲۰۰ نظرسنجی انجام دادند و دریافتند ۷۹ درصد از والدین گزارش داده‌اند که فرزندانشان(سن ۱۲ سال و کمتر) از لوازم آرایشی صورت و بدن که برای کودکان عرضه می‌شود (مانند اکلیل، رنگ صورت و برق لب) استفاده می‌کنند.

محققان در تحقیقات قبلی هشدار داده بودند که این محصولات اغلب حاوی مواد شیمیایی سمی مانند سرب، آزبست، PFAS، فتالات و فرمالدئید هستند. علاوه بر این، به نظر می‌رسد مواد شیمیایی سمی مانند فلزات سنگین که به طور خاص در لوازم آرایش صورت و بدن کودکان(CMBP) یافت می‌شود، برای نوزادان و کودکان مضر هستند. چنین مواد شیمیایی، چه تولیدکنندگان به عمد آنها را اضافه کنند و چه به عنوان آلاینده ظاهر شوند، با مشکلات تندرستی متعددی مانند سرطان، آسیبهای عصبی رشدی و سایر پیامدهای جدی و غیرقابل برگشت تندرستی ارتباط دارند.

«النور ای مدلی» نویسنده اول این مطالعه گفت: شواهد فزاینده‌ای مبنی بر وجود مواد مضر اغلب در لوازم آرایشی و بهداشتی بزرگسالان و لوازم آرایش صورت و بدن کودکان وجود دارد و کودکان از نظر بیولوژیکی نسبت به اثرات سموم حساس‌تر هستند.

دکتر «جولی هربستمن» از دیگر محققان این مطالعه گفت: کودکان زیادی در برابر خطرات نامطلوب تندرستی مرتبط با مواد شیمیایی که اغلب در لوازم آرایش و محصولات بدن یافت می‌شود، قرار دارند. علاوه بر قرار گرفتن این مواد روی پوست، الگوهای رفتاری نامناسب مانند گذاشتن دست در دهان نیز ممکن است خطر بلع ناخواسته این مواد را افزایش دهد. علاوه بر این، جثه کوچک کودکان، سرعت رشد بالا، بافتها و اندام‌های در حال رشد و سیستم ایمنی نابالغ کودکان، آنها را از نظر بیولوژیکی در برابر اثرات سموم بیشتر آسیب‌پذیر می‌کند.

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها