تعداد بازدید: ۱۵۷
کد خبر: ۱۵۹۴۷
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۲ - 2023 12 February
نویسنده : بخش مکانیک خودرو هنرستان باهنر نی‌ریز

در خودرو‌های امروزی بسیار کم اتفاق می‌افتد که خودرو هنگام چرخاندن سوئیچ استارت نخورد. اما نمی‌توان احتمال آن را صفر دانست. این مشکل می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد.

سوئیچ نمی‌چرخد
1-محتمل‌ترین علت آن است که از کلیدی استفاده می‌کنید که برای این ماشین نیست یا کلیدتان فرسوده شده است. اگر کلید یدکی دارید بهتر است آن را هم امتحان کنید.

 2- از دیگر مشکلات رایجی که باعث نچرخیدن سوئیچ می‌شود آن است که هنگام پارک کردن، همه چرخ‌های خودرو به یک طرف چرخیده و سوئیچ را در این حالت در آورده‌اید. در این حالت وقتی می‌خواهید سوئیچ را بچرخانید فشار بسیار زیاد روی فرمان مانع از چرخیدن کلید می‌شود. برای رفع این مشکل، در حالی که سوئیچ را می‌چرخانید فرمان را ابتدا به یک سمت و سپس به سمت دیگر بچرخانید. این کار فشار را کاهش می‌دهد و باعث چرخیدن کلید می‌شود.

موتور نمی‌چرخد
1-وقتی برای استارت زدن کلید را می‌چرخانید، ممکن است یک صدای کوتاه یا به اصطلاح تقه یا چند تقه سریع و پشت سر هم یا صدای چرخیدن بسیار کند موتور را بشنوید. دلیل هر سه موردِ ذکر شده، ضعیف بودن باتری است.

قبل از هرکاری چراغ‌های جلو را روشن کنید و سپس استارت بزنید. اگر نور چراغ‌ها کم باشد یا به مرور کم شود دلیل نچرخیدن موتور، ضعیف یا خالی بودن باتری است.

2- اگر نور چراغ‌های جلو کافی است، اما بعد از استارت زدن وضعیت موتور تغییر نمی‌کند، احتمالاً باتری ایرادی ندارد و وضعیت موجود حاصل یکی از موارد زیر است:

الف- در ماشین‌های دنده اتوماتیک، احتمالاً دنده در حالت پارک یا خنثی (خلاص) قرار ندارد یا حالت دنده خنثی خودروی شما ایراد پیدا کرده است. دنده را در حالت پارک قرار دهید و دوباره امتحان کنید.

ب- فشار روی کلاچ را کم نکرده‌اید (در ماشین‌هایی که دنده خودکار دارند) یا پدال کلاچ تان ایراد دارد.
ج- سوئیچ موتور یا سیم کشی‌های متصل به آن ایراد پیدا کرده‌اند.

د- موتورِ استارت یا استارتر برقی دچار مشکل شده است. (تست استارت توسط باطری‌ساز حرفه‌ای انجام شود)

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها