تعداد بازدید: ۵۵
کد خبر: ۱۵۹۳۹
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۷ - 2023 12 February

چاقی دوران کودکی یک بیماری پیچیده است که فاکتورهای متعددی از جمله ژنتیک، الگوهای غذایی، سطح فعالیت بدنی و وضعیت خواب در آن نقش دارد.

در مقایسه با کودکان با وزن مناسب، کودکان دارای اضافه وزن یا چاقی، بیشتر در معرض خطر ابتلا به آسم، آپنه خواب، مشکلات استخوان و مفاصل، دیابت نوع ۲ و بیماری قلبی هستند و به دنبال آن بزرگسالان چاق نیز در معرض خطر بیشتری برای سکته مغزی، بسیاری از انواع سرطان، مرگ زودرس و بیماری های روانی مانند افسردگی و اضطراب هستند.

اگرچه هیچ راه حل واحدی برای مقابله با چاقی وجود ندارد، اما راه‌های زیادی وجود دارد که والدین می‌توانند عادتهای سالم را برای تمام طول زندگی در خانه ایجاد کنند و به کودکان کمک کنند وزن مناسبی داشته باشند.

ایجاد فرهنگ الگوی تغذیه سالم در خانواده
داشتن الگوهای تغذیه سالم در یک خانواده به کودکان کمک می‌کند تا با افزایش سن به وزن سالم برسند و آن را حفظ کنند. خوردن انواع سبزیها و میوه‌ها، غلات کامل، غذاهای پروتئینی بدون چربی و لبنیات کم‌چرب و بدون چربی، بسیار توصیه می‌شود و خانواده را برای تندرستی مطلوب آماده می‌کند.

با درست کردن بشقاب میوه و سبزی می‌توانیم به فرزندان خود کمک کنیم تا مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت کنند و با جایگزین کردن نوشیدنی‌های شیرین مانند نوشابه، نوشیدنی‌های میوه‌ای و شیر طعم‌دار با آب یا شیر کم‌چرب، به بچه‌ها کمک کنیم تا درباره نوشیدنی‌شان تجدید نظر کنند.

به عنوان یک خانواده فعالیت بدنی خود را افزایش دهیم
جوانان فعال نسبت به افراد غیر فعال دارای عضلات و استخوانهای قوی‌تر، آمادگی قلبی - عروقی بهتر و چربی بدن کمتری هستند.

با تبدیل ورزش به یک امر خانوادگی، به فرزندان خود کمک کنیم بیشتر فعالیت کنند. قدم زدن قبل و بعد از مدرسه، دوچرخه سواری و مسابقه در حیاط، همگی جزو فعالیت بدنی محسوب می‌شود. سایر فعالیتها مانند شستن ماشین و نظافت اتاق نیز می‌تواند کمک کننده باشد.

خواب به موقع و به اندازه کودکان خود را کنترل کنیم
خواب خوب به پیشگیری از دیابت نوع ۲، چاقی و پیشگیری از اختلالات توجه و رفتار کمک می‌کند. کودکانی که خواب کافی ندارند، در خطر افزایش وزن هستند. محققان هنوز در تلاش هستند تا متوجه شوند چگونه خواب با افزایش وزن مرتبط است. برخی از دلایل ممکن است وادار کردن کودک به خوردن بیشتر یا فعالیت بدنی کمتر به دلیل کمبود انرژی باشد.

مدت استفاده کودکان خود از تلویزیون، لپ‌تاپ، تلفن همراه و رسانه‌های مجازی را مدیریت کنیم
در کودکان، تماشای بیش از حد صفحه نمایش می‌تواند منجر به خواب ضعیف، افزایش وزن، نمرات پایین‌تر در مدرسه و اختلال در سلامت روان شود. کاهش زمان تماشای صفحه می‌تواند زمان را برای فعالیت‌های خانوادگی آزاد کند و نشانه‌های خوردن غذاهای ناسالم را حذف کند.

خاموش کردن صفحه نمایش یک ساعت قبل از خواب و برداشتن آن از اتاق خواب کودکان می‌تواند به کاهش زمان استفاده و بهبود خواب کمک کند.

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها