تعداد بازدید: ۲۸
کد خبر: ۱۵۴۵۵
تاریخ انتشار: ۰۳ دی ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۷ - 2022 24 December

متخصص مسمومیت‌های اداره کل پزشکی قانونی استان کرمانشاه علائم اولیه مسمومیت با گاز مونواکسیدکربن را مشابه علائم سرماخوردگی عنوان کرد.

دکتر بهزاد غضنفری‌پور با اشاره به افزایش موارد مسمومیت با گاز مونواکسید کربن در فصل سرما گفت: متأسفانه عمده موارد مسمومیت با این گاز کشنده ناشی از احتراق ناقص گاز در بخاری است و در همین راستا نیاز است که افراد هنگام نصب بخاری حتماً رعایت نکات ایمنی را داشته باشند.

وی افزود: گاز مونواکسید کربن بی رنگ و بی بو است؛ بنابراین افراد نمی‌توانند در محیط این گاز را تشخیص دهند و این گاز تنها با علائمی که در افراد ایجاد می‌کند، خود را نشان می‌دهد.

غضنفری‌پور گفت: علائم اولیه مسمومیت با گاز مونواکسید کربن بسیار شبیه سرماخوردگی است و شامل علائمی از جمله سردرد، حالت تهوع، استفراغ، خارش و گرفتگی گلو و... می‌شود؛ بنابراین اگر افراد علائم مشابه سرماخوردگی پیدا کردند، پیش از آن که احتمال ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوآنزا و یا حتی کرونا بدهند، باید وسایل گرمایشی و مسیر‌های لوله بخاری و دودکش را بررسی کنند.

این متخصص پزشکی قانونی و مسمومیت‌ها با بیان این که موارد مسمومیت با گاز مونواکسیدکربن عمدتاً در خواب منجر به مرگ افراد می‌شود، گفت: در زمان بیداری افراد با مشاهده علائم سرماخوردگی و یا احساس گیجی و سردرد، به دنبال علت آن خواهند بود؛ اما در خواب به‌طور معمول افراد متوجه علائم نمی‌شوند و در نتیجه موارد مرگ با این گاز عمدتاً هنگام خواب صورت می‌گیرد.

وی افزود: با توجه به خطر مسمومیت با گاز مونواکسیدکربن، بسیار مهم است که افراد از وسایل گرمایشی استاندارد استفاده کنند و حتماً هنگام نصب آن رعایت نکات ایمنی را داشته و از باز بودن مسیر لوله بخاری و دودکش آن اطمینان حاصل کنند.

غضنفری‌پور خاطرنشان کرد: همچنین باید بر روی دودکش حتماً کلاهک H مانند نصب شود که از نفوذ باد به دودکش و لانه‌سازی پرندگان بر روی دودکش و مسدود شدن مسیر آن جلوگیری کند.

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها