تعداد بازدید: ۲۰۸
کد خبر: ۱۵۱۶۴
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۰ - 2022 19 November
دریغ از پارسال...
این روز‌ها گرانی بر همه چیز سایه افکنده و حتی ترید (به زبان محلی تلیت) کشک خودمان هم قیمت لوکسی دارد و آب بنه خود را به مبلغ ۱۰۰ هزار تومان رسانده است!
خبرنگار: سمیه نظری

۲۳ آبان سال گذشته نگاهی به قیمت ۶ غذای بومی نی‌ریز انداختیم و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که «تلیت کشک دیگر کشکی نیست!».

اما شاید اگر دو قیمت سال قبل و جدید را کنار هم بگذاریم لازم است تا حرفمان را پس بگیریم و به قول قدیمی‌ها بگوییم هر سال می‌گیم دریغ از پارسال...

به جدول زیر نگاه کنید:

تلیت آب بنه 100 هزار تومانی!

نی‌ریزان فارس برای بررسی ۶ غذایی که بیشتر بومی هستند و در رأس آن‌ها تلیت‌ها، قیمت یک وعده غذایی برای یک خانواده پنج نفره، را مورد بررسی قرار داده است که در این میان تلیت آب بنه در صدر ۶ غذای مورد بررسی یعنی املت، تلیت ماست، دوپیازه آلو، تلیت آب انار، تلیت کشک و تلیت آب بنه قرار دارد.

به عبارتی هزینه یک غذای ساده در این بررسی حدود ۴۷ تا ۱۰۰ هزار تومان آب می‌خورد.  

لازم به توضیح است که قیمت‌ها مربوط به  دهه آخر آبان‌ماه می‌باشد.

املت 
تخم‌مرغ: ۵ عدد/ گوجه‌فرنگی: یک و نیم کیلوگرم/ روغن: ۵ قاشق غذاخوری (معادل ۱۰۰ گرم) / پیاز: ۱ عدد متوسط/ نمک، فلفل و زردچوبه: به مقدار دلخواه/ نان

- گوجه فرنگی: در بازار قیمت هر کیلو گوجه ۱۲-۸ هزارتومان است. (حداقل قیمت برای املت: ۱۵ تومان)

- ۱۰۰ گرم روغن. روغن ورامین ۸۰۰ گرمی ۶۲۵۰۰ تومان (مبلغ در نظر گرفته شده ۷۸۰۰ تومان)
- تخم‌مرغ: قیمت هر دانه تخم‌مرغ ۳۵۰۰ تومان است. (مبلغ در نظر گرفته شده حداقل قیمت و برای ۵ تخم‌مرغ ۱۷۵۰۰ تومان است.)

پیاز هر کیلو ۱۵ تا ۱۸۰۰۰ تومان (عدد ۳۰۰۰ تومان را برای یک عدد پیاز در نظر گرفته‌ایم)

- نان، اما قیمت‌های مختلفی دارد. هر عدد نان سنگگ ۲۰۰۰ تومان، نان لواش ۴۵۰ تومان و نان تیری ۴ عددی ۱۱ هزارتومان است. (عدد در نظر گرفته شده با احتساب ۲ نان لواش برای هر نفر عدد ۴۵۰۰ تومان)

پخت یک وعده املت برای پنج نفر در صورت چشم‌پوشی از متخلفات سفره مثل سبزی خوردن، فلفل دلمه، نمک، فلفل و زردچوبه ۴۷.۸۰۰ هزارتومان آب می‌خورد!

تلیت ماست
ماست: یک کیلوگرم/ خیارسبز: ۵ عدد معادل ۵۰۰ گرم/ نمک، فلفل، نعنا، برگ گل محمدی، کاهو/ نان: ۵ عدد/ ماست ۹۰۰ گرمی: بین ۲۲ تا ۵۰ هزار تومان (عدد ۲۲ هزار تومان در نظر گرفته شده است.)

خیارسبز: هر یک کیلو ۱۵-۱۸ هزار تومان (عدد ۸ هزار تومان را درنظر گرفته‌ایم.)

نان محلی تیری هر عدد: ۲۷۵۰ تومان (رقم به دست آمده برای ۵ نان تیری ۱۳.۷۵۰ تومان)

کاهو یا سبزی خوردن: ۹ هزارتومان (عدد در نظر گرفته شده یک بوته کاهو معادل ۳۰۰۰ تومان است.)

تلیت ماست در محاسبات ما هزینه ۴۶.۷۵۰ تومانی را برای یک خانواده ۵ نفره نی‌ریزی با حداقل قیمت‌ها رقم می‌زند.

دوپیازه آلو
سیب‌زمینی: ۱ کیلوگرم/ پیاز: ۲ عدد/ نمک، فلفل، ادویه و شنبلیله: به میزان لازم/ روغن: ۲۰۰ گرم/ فلفل دلمه‌ای: یک دانه

سیب‌زمینی: هر یک کیلوگرم ۱۷ هزار تومان است.  

پیاز: ۱۷ هزارتومان (عدد در نظر گرفته شده برای ۲ عدد پیاز بزرگ ۴۰۰۰ تومان است.)

روغن ۸۰۰ گرمی: ۶۲۵۰۰ تومان (رقم در نظر گرفته شده ۲۰۰ گرم روغن می‌باشد ۱۵۸۰۰ تومان است.)

نان لواش: ۴۵۰ تومان ۱۰ عدد (عدد در نظر گرفته شده ۴۵۰۰ تومان است.)

فلفل دلمه‌ای: هر یک کیلوگرم ۱۸ هزار تومان (عدد در نظر گرفته شده ۳۰۰۰ تومان است.)

سبزی خوردن: یک کیلوگرم ۱۸ هزار تومان

طبق دستور بالا، اگر سایر هزینه‌های پخت را نادیده بگیریم در حداقل‌ترین حالت ممکن، سرو یک غذای ساده دوپیازه آلو برای پنج نفر، ۶۲.۳۰۰ تومان هزینه دارد.

تلیت آب انار
انار ترش آب‌دار ۲ کیلوگرم/ نعنا خشک، فلفل سیاه، نمک، پونه به میزان دلخواه/ سبزی خوردن: یک کیلوگرم/ نان: ۵ عدد/ سیر: ۵ حبه

انار (درجه ۲): هر یک کیلوگرم ۲۰ هزارتومان (عدد در نظر گرفته شده ۴۰.۰۰۰ تومان است.)
سبزی خوردن: یک کیلوگرم ۱۸ هزارتومان

نان محلی: هر عدد: ۲۷۵۰ تومان (عدد در نظر گرفته شده ۱۳.۷۵۰ تومان است.)

سیر: یک کیلوسیر ۴۰ هزار تومان است. (عدد در نظر گرفته شده ۸۰۰۰ تومان برای ۲۰۰ گرم می‌باشد.)
برای آماده‌سازی این غذای محلی و بومی باید ۷۹.۷۵۰ تومان هزینه کرد.  

تیلیت کشک
کشک رامک: ۲ ظرف ۲۵۰ گرمی/ کاهو یا سبزی: نیم‌کیلو/ خیارسبز: یک کیلوگرم/ سیر: چند حبه/ پیاز و کنجد بوداده: به میزان دلخواه

کشک رامک ۲۵۰ گرمی: ۱۶.۵۰۰ تومان (عدد در نظر گرفته شده ۳۳.۰۰۰ تومان می‌باشد)

کشک محلی: یک کیلوگرم ۲۵۰ تا ۲۷۰ هزارتومان می‌باشد که در صورت استفاده از این نوع کشک باید حداقل ۱۳۰ هزار تومان هزینه نمود.

کاهو یا سبزی خوردن: هر یک کیلوگرم ۱۸ هزارتومان (عدد در نظر گرفته شده ۹.۰۰۰ تومان می‌باشد.)
خیار: هر یک کیلو ۱۸ هزار تومان

نان محلی تیری هر عدد: ۲۷۵۰ تومان (رقم به دست آمده برای ۵ نان تیری ۱۳.۷۵۰ تومان)

سیر: یک کیلوسیر ۴۰ هزار تومان است. (عدد در نظر گرفته شده ۸۰۰۰ تومان برای ۲۰۰ گرم می‌باشد)
ادویه مخصوص کشک، پونه، نعناخشک: به میزان لازم

اگر کشک مصرفی را کشک پاستوریزه در نظر بگیریم، هزینه آماده‌سازی برای ۵ نفر، ۸۱.۷۵۰ تومان می‌شود. اگر قرار باشد کنار کشک، بادمجان سرخ‌شده، کنجد، کشمش یا خرما هم باشد باید چیزی حدود ۳۰ هزارتومان بیشتر هزینه کرد.

تیلیت آب بنه
بنه کوبیده شده: ۵۰۰ گرم/ کاهو یا سبزی نیم‌کیلو/ خیار: یک کیلوگرم/ گوجه: ۵۰۰ گرم/ پیاز: ۲۵۰ گرم/ رب انار: ۲ تا ۳ قاشق.

یک کیلوگرم بنه: ۸۵۰۰۰ تومان (رقم به دست آمده برای نیم کیلو بنه ۴۲۰۰۰ تومان است.)

سبزی خوردن: هر یک کیلوگرم ۱۸ هزارتومان (رقم به دست آمده برای نیم کیلو بنه ۹ هزار تومان است.)

خیار: هر یک کیلو ۱۸ هزار تومان

نان محلی تیری هر عدد: ۲۷۵۰ تومان (رقم به دست آمده برای ۵ نان تیری ۱۳.۷۵۰ تومان)

پیاز یک کیلوگرم: ۱۷۰۰۰ تومان (رقم محاسبه شده برای ۲۵۰ گرم پیاز ۴.۲۵۰ تومان)

رب انار خانگی: ۱۵۰ -۱۳۰ هزارتومان (عدد در نظر گرفته در محاسبات ۱۰۰ گرم معادل ۱۳ هزار تومان می‌باشد.)

با احتساب تیلت آب بنه برای یک خانواده ۵ نفره ۱۰۰ هزار تومان آب می‌خورد.

بدین ترتیب قیمت ۶ غذای ساده بدین شکل می‌شود:

تیلیت ماست: ۴۶.۷۵۰ تومان

املت: ۴۷.۸۰۰ 

دوپیازه آلو: ۶۲.۳۰۰ هزار تومان

تیلیت آب انار: ۷۹.۷۵۰ تومان

تیلیت کشک: ۸۱.۷۵۰ تومان

تلیت آب بنه: ۱۰۰.۰۰۰ تومان

 

تلیت آب بنه 100 هزار تومانی!

 

/ سفره آب بنه نی‌ریزی/ عکس: مریم روانشاد/ مکان: سرای آبی‌بی

غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
سیروس
Turkey
۰۹:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
0
0
پس چی بخوریم؟ سغلمه!!!!!!!!!!!!!!!!!
نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها