تعداد بازدید: ۱۷۹
کد خبر: ۱۵۱۴۳
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۲ - 2022 19 November
بعضی روزها بیرون آمدن از رختخواب کاری عذاب‌آور است.

بنابراین بسیاری از افراد به طور طبیعی وسوسه می‌شوند که دکمه چرت زدن (snooze) ساعت خود را فشار دهند تا بتوانند تنها ۱۰ دقیقه بیشتر بخوابند. به گفته محققان، اگرچه این کار ممکن است لذت‌بخش باشد، اما در واقع می‌تواند عواقب بدی برای سلامتی شما به همراه داشته باشد.

به گزارش ایسنا، اگر شما هم صبح‌ها زمانی که ساعتتان شروع به زنگ زدن می‌کند دکمه «چرت زدن» آن را می‌فشارید، باید بدانید که تنها نیستید و یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که ۵۷ درصد از افراد بزرگسال به طور معمول تا دومین، سومین یا چهارمین بار، بیدار شدن را به تعویق می‌اندازند.

این دکمه که تقریباً در تمامی اپلیکیشن‌های ساعت و ساعتهای زنگ‌دار دیده می‌شود، از محبوبیت خاصی برخوردار است و این محبوبیت با هشدارهای فراوان کارشناسان مبنی بر مضر بودن آن، در تضاد است.

زنگ ساعت می‌تواند چرخه خواب ما را مختل کند

 دانشمندان علوم خواب استدلال می‌کنند که زنگ ساعت از نظر تئوری می‌تواند چرخه خواب ما را مختل و بیدار شدن ما به صورت خودکار را دشوارتر کند. زمانی که در حالت نیمه هوشیار هستید، هیچ چیز به اندازه این دکمه نمی‌تواند وسوسه‌برانگیز باشد؛ اما خاموش کردن زنگ ساعت تنها برای چند دقیقه، بدن را وارد چرخه خواب بعدی می‌کند. چرخه‌ای که تنها پس از چند دقیقه بار دیگر مختل خواهد شد.

با وجود این انتقادات نسبت به چرت‌ زدن، داده‌های واقعی در مورد تأثیرهای آن کمیاب هستند. به طوری که هر آنچه ما در این مورد می‌دانیم، از مطالعات انجام شده در مورد رفتارهای مرتبط با خواب یا استرس به دست آمده است.

در این مطالعه ۴۵۰ فرد بزرگسال حضور داشتند و داده‌های ثبت شده در نظرسنجی‌های روزانه و همچنین داده‌های مربوط به دستگاه‌های پوشیدنی آنها نشان داد که زنان ۵۰ درصد بیشتر از مردان دکمه چرت زدن را می‌فشارند. علاوه بر آن، الگوهای خواب افرادی که بیدار شدن را به تعویق می‌انداختند، نشانه‌های بیشتری از اختلال خواب را نشان می‌داد.

شب‌زنده‌داران بیشتر از این دکمه استفاده می‌کردند و به طور کلی گزارش شد که این دسته از افراد خسته‌تر هستند. استفاده از این دکمه در افراد جوان نیز بیشتر بود.

هیچ کدام از این موارد به معنای وجود یک رابطه علّی مستقیم میان فشردن دکمه چرت زدن و تا دیر وقت بیدار ماندن و تحرک کمتر در طول روز نیست؛ بلکه نشان می‌دهد در حالی که فشردن دکمه چرت زدن برای یک نفر می‌تواند احساس خوبی به همراه داشته باشد، ممکن است برای دیگری خوب نباشد.

تعجب‌آور نیست دسته‌ای که بیدار شدن خود را به تعویق می‌انداختند، جنبه‌های مثبت آن از جمله خلق و خوی بهتر را می‌دیدند. در حالی که آن دسته‌ای که به آن تمایل نداشتند، با این فواید مخالف بودند.

مهمترین دلایلی که افراد برای استفاده از این دکمه مطرح کردند شامل مواردی چون: من نمی‌توانم با اولین زنگ ساعت از رختخواب بیرون بیایم و در رختخواب احساس راحتی می‌کنم، بود. محققان می‌گویند که از هر سه نفر در ایالات متحده آمریکا، یک نفر خواب کافی ندارد.

محققان این مطالعه از پاسخ به این سؤال که فشردن دکمه چرت‌ زدن ساعت برای افراد خوب یا بد است، خودداری و تأکید کردند که نیاز به هرگونه زنگ برای بیدار شدن ممکن است برای سلامت ما مناسب نباشد. به عبارت دیگر، راه حل مبارزه با کم‌خوابی، خواب بیشتر است؛ نه فشردن چندباره دکمه چرت زدن ساعت. فرد باید خوابی با طول مناسب با برنامه منظم و تا حد امکان آرام و بدون مزاحمت داشته باشد.

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها