تعداد بازدید: ۱۱۰
کد خبر: ۱۵۱۱۶
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۵ - 2022 15 November
نویسنده : محمد جلالی

طرح پیوند با کتاب هر از چند گاهی و مخصوصاً در هفته کتاب در جای جای شهر‌ها برگزار می‌شود.

مثلاً سال گذشته در شیراز این طرح توسط هیئت مدیره مجمع خیران شهرساز و فرهنگ ساز شیراز اجرا شد و قرار بود در یک طرح ابتکاری پس از جمع‌آوری کتاب‌های مازاد شهروندان شیرازی ساماندهی و به صورت رایگان در اختیار سایر شهروندان قرار گیرد آنگونه که عنوان شده بود  ۲ پایگاه در پایانه‌های مسافربری حرم مطهر شاهچراغ (ع) و نمازی شیراز برای اجرای طرح پیوند با کتاب برپا شد که تا پایان همان سال این تعداد به ۵ پایگاه افزایش پیدا کرد. از ابتدای اجرای این طرح هم بیش از ۷ هزار جلد کتاب مورد نیاز رده‌های مختلف سنی تهیه گردیده بود.

اما چند نکته در باب اینگونه اقدامات و در هفته پیش رو قابل ذکر است:

۱- در ابتدا ارزش کتاب‌ها باید عیار سنجی شود اینکه هر کتابی که مورد نیاز نیست و دارای مباحثی تکراری می‌باشد تنها به دلیل رهایی از آن‌ها اهداء شان کنیم قاعدتاً در ابتدا طرح را به زمین خواهد زد و در نهایت هم خواننده‌ای نخواهد داشت. یادمان باشد کیفیت بهتر از کمیت بوده و خواهد بود.

۲- سعی شود حتماً طرح تا جایی که امکان دارد اهداء کتاب در برابر دریافت کتابی دیگر انجام گردد مگر اینکه واقعاً اشتیاق به کتابخوانی را بتوان در فرد دید.

تجربه نشان داده که کتاب رایگان خوانده و دیده نمی‌شود مگر برای تزئین طاقچه‌ای که بر اساس رنگ‌بندی کتاب‌ها چیده شده است.

۲- در هر منطقه باید علائق مردمان آنجا را دید و اعمال کرد. برای این مسئله مثالی می‌آورم دوستی که کتابدار یکی از کتابخانه‌های کم برخوردار در شهرستان‌های فارس بود، همیشه داد از آن میزد که استقبال از این کتابخانه به دلیل موقعیت جغرافیایی‌اش کم است او نهایتاً دست به ایده‌ای جالب زد و در کنار کتاب، سی‌دی فیلم‌های به روز و بازی‌های مختلف را به کتابخانه اضافه نمود و همین اقدام سبب شد تا به یکباره این کتابخانه به گل سر سبد شهر نی‌ریز تبدیل شود و میزان استقبال از آن بیش از کتابخانه مرکزی آن شهر گردد.
این گونه ابتکارات نوآورانه می‌تواند پیوند مردم با کتاب را بیش از پیش کند. بی‌تردید باید خلاقیت به خرج داد تا مردمِ جدا از مطالعه و چسبیده به فضای مجازی، را به سوی یار مهربان کشاند.

موضوع کتاب باید شاخص‌های بسیاری داشته باشد و مهمترین آن حضور در میان مردم است یعنی اینکه مردم بتوانند آنچه را که در کتاب می‌خوانند در زندگی‌اشان بدون قید و شرط ببینند و در کنار کتاب‌های آموزشی، رمان، کتاب‌های زندگی محور را ارائه داد و در یک کلام کتاب را به زندگی سنجاق کرد.

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها