تعداد بازدید: ۹۰
کد خبر: ۱۴۹۷۳
تاریخ انتشار: ۰۷ آبان ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۴ - 2022 29 October
دانشمندان دانشگاه میشیگان موفق به ابداع یک پوشش سخت و شفاف از روغن‌های طبیعی شده‌اند که قادر است ویروس‌ها و باکتری‌های مختلف را از بین ببرد.

اگر چه پوشش‌هایی وجود دارند که میکروبهای مضر را روی سطوحی که زیاد لمس می‌شوند از بین می‌برند، اما اغلب این مواد یا باید به طور مکرر استفاده شوند یا مدت زیادی طول می‌کشد تا عمل کنند.
این در حالی است که اکنون ادعا شده یک پوشش جدید و بادوام بر هر دوی این کاستی‌ها فائق آمده است.
در ساخت این ماده که در دانشگاه میشیگان ساخته شده است، از پلاستیک پلی‌اورتان معمولی استفاده شده که با روغن درخت چای و روغن دارچین ترکیب شده است و همان طور که مشخص است، همه این مواد برای انسان بی‌خطر هستند.

این ماده در حالی که به شکل مایع است، یا با یک برس یا فرچه روی سطوح مالیده می‌شود، یا روی مواردی مانند دستگیره در یا صفحه نمایش لمسی افشانه می‌شود و پس از خشک شدن، پوششی سخت و شفاف ایجاد می‌کند که ادعا می‌شود در کشتن باکتری‌ها و ویروس‌ها بسیار مؤثر است.

برخی از مولکول‌های درخت چای و دارچین به مولکول‌های پلی‌اورتان متصل می‌شوند و آنها را به شکل دائم در جای خود در یک ماتریس پلاستیکی نگه می‌دارند؛ در حالی که برخی دیگر آزادانه بین آن ماتریس و سطح پوشش حرکت می‌کنند.

گفته می‌شود مولکول‌های آزاد عموماً تمایل دارند با مولکول‌هایی که پیوند متقابل دارند، باقی بمانند و سرعت تبخیر روغن‌ها را کاهش می‌دهند. با این حال، وقتی میکروبها با پوشش تماس پیدا می‌کنند، مولکول‌های آزاد با نفوذ به غشای محافظ بیرونی، آنها را می‌کشند و این کار را تنها در مدت دو دقیقه انجام می‌دهند.

در آزمایش‌هایی که روی سطوحی مانند صفحه‌ کلید، صفحه‌نمایش گوشی‌های هوشمند و تخته‌های برش مورد استفاده برای برش مرغ و گوشت در آشپزخانه‌ها انجام شد، این پوشش حداقل به مدت شش ماه مؤثر ماند و ۹۹.۹ درصد از عوامل بیماری‌زا از جمله باکتری «ای.کولی»، MRSA و «کووید-۱۹» را از بین برد.

این پوشش حتی اگر سطوح را به طور مکرر تمیز و پاک می‌کردند، اثر ضد میکروبی خود را حفظ می‌کرد.

همچنین به عنوان یک مزیت اضافی، هنگامی که اثربخشی روغنها در اثر شروع به تبخیر شدن کاهش می‌یابد، این پوشش را می‌توان به سادگی با اضافه کردن روغن‌های درخت چای و دارچین که توسط ماتریس پلی‌اورتان جذب می‌شوند، شارژ کرد.

پروفسور آنیش توتجا یکی از نویسندگان این مطالعه در مورد این تحقیق گفت: پاک کننده‌های ضدعفونی کننده می‌توانند میکروبها را تنها در مدت یک یا دو دقیقه از بین ببرند؛ اما به سرعت از بین می‌روند و سطوح را در برابر عفونت مجدد آسیب‌پذیر می‌کنند. همچنین ما سطوح ضدباکتری با ماندگاری طولانی‌تری بر پایه فلزاتی مانند مس و روی داریم، اما ساعتها طول می‌کشد تا آنها باکتری‌ها را از بین ببرند. این در حالی است که این پوشش هم سریع عمل می‌کند و هم ماندگاری بالایی دارد و بهترین‌ها را ارائه می‌دهد.
شرکت «هیگراتک»(Hygratek) که از دل دانشگاه میشیگان بیرون آمده، هم‌اکنون در حال تجاری‌سازی این فناوری است.

این مطالعه به تازگی در مجله Matter منتشر شده است.

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها