تعداد بازدید: ۱۰۳
کد خبر: ۱۴۹۰۷
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۴ - 2022 22 October
سرپرست بیمارستان شهدای سلامت از  مراجعه بیش از ٣٠٠ بیمار با علائم تنفسی در روز جمعه 22 مهرماه به اورژانس این بیمارستان خبر داد. 

دکتر پیمان امیدواری در خصوص احتمال افزایش شیوع آنفلوآنزا در پاییز و زمستان امسال گفت: «مشاهدات میدانی از مراجعه‌کنندگان اورژانس بیمارستان نشان می‌دهد افرادی با علائم مشابه، درگیر بیماری فصل پاییز و زمستان شده‌اند؛ اما با یک تفاوت نسبت به سال‌های گذشته که آن هم شروع زودهنگام سرماخوردگی‌ها و آنفلوآنزای فصلی است.»

او با بیان این که از آمار ۱۵۰ تا ۴۰۰ مورد مراجعه روزانه به اورژانس، حدود ۸۰ درصدشان با علائم تنفسی هستند، افزود: «با وجود برخی علائم مشترک، سرماخوردگی و آنفلوآنزا دو بیماری جداگانه هستند. سرماخوردگی نسبت به آنفلوآنزا خفیف‌تر است. علائم سرماخوردگی معمولاً در حدود ۷ تا ۱۰ روز برطرف می‌شود و به سرعت آنفلوآنزا بروز نمی‌کند؛ اما علائم آنفلوآنزا نظیر عطسه، سرفه، خستگی، گرفتگی و آبریزش بینی ممکن است دو هفته طول بکشد. همچنین آنفلوآنزا به صورت مستقیم و غیرمستقیم گسترش پیدا می‌کند. این بیماری به طور مستقیم به وسیله قطرات هوایی ایجاد شده توسط عطسه و سرفه و به صورت غیرمستقیم نیز از طریق لمس قطراتی که روی سطوح آلوده قرار گرفته‌اند، منتقل می‌شود.»
دکتر امیدواری با اشاره به ماهیت بیماری آنفلوآنزا عنوان کرد: «افراد با ضعف سیستم ایمنی و مبتلا به بیماری‌های مزمن مانند آسم، دیابت یا COPD، اختلال کبدی یا کلیوی، افراد ۶۵ ساله یا بالاتر، کودکان زیر ۵ سال و به ویژه زیر ۲ سال و افراد دارای اضافه وزن بیشتر، در معرض خطرات عفونت آنفلوآنزا هستند.»

او تصریح کرد: «عوارض آنفلوآنزا در بزرگسالان شامل: مشکل تنفس یا تنگی نفس، فشار یا درد در قفسه سینه یا شکم، سرگیجه ناگهانی، گیجی و استفراغ، و در نوزادان و کودکان شامل: مشکل تنفس یا تنفس سریع، دریافت نکردن مایعات کافی، ناتوانی در غذا خوردن، بیدار نشدن، بی‌قراری، پوست کبود، تب همراه با بثورات و کاهش دفع ادرار است و در صورت مشاهده علائم، باید به پزشک مراجعه کرد.»

دکتر امیدواری همچنین در مورد مدت زمان مسری بودن این بیماری افزود: «ظهور علائم آنفلوآنزا ممکن است یک تا چهار روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس طول بکشد. در صورت ابتلا به عفونت آنفلوآنزا، یک روز قبل از بروز علائم و پنج تا هفت روز پس از بیمار شدن، احتمال سرایت وجود دارد. مدت زمان سرایت در کودکان کم سن یا افراد با سیستم ایمنی ضعیف ممکن است طولانی‌تر باشد.»

دکتر امیدواری، با عنوان این که دریافت واکسن آنفلوآنزا می‌تواند از بروز عفونت آن جلوگیری کند افزود: «تزریق واکسن آنفلوآنزا همیشه مهم بوده است. اما اهمیت این واکسن امسال برای حفاظت از افراد مختلف، به ویژه گروه‌های آسیب­‌پذیر بیشتر شده است؛ چرا که ابتلا به بیماری کوید‌۱۹ هنوز هم تهدید‌کننده است.» 

او شستشوی دستها، رعایت فاصله اجتماعی و زدن ماسک و همچنین تزریق واکسن آنفولانزا را برای کاهش شیوع این بیماری مهم دانست.

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها