تعداد بازدید: ۱۷۳
کد خبر: ۱۴۵۹۸
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۷:۰۳ - 2022 11 September

خالکوبی به صورت بالقوه می‌تواند به مشکلات مختلفی از جمله عفونتهای پوستی، واکنشهای آلرژیک و حتی زخم منجر شود. طبیعی است که ریسک چنین کارهایی با عدم رعایت اصول بهداشتی و همچنین تأخیر در بهبودی زخم افزایش می‌یابد.

جدا از این خطرات، آیا باید نگران احتمال ابتلا به سرطان در اثر انتشار جوهر باشیم؟ در حالی که محققان سالیان سال ارتباط احتمالی میان خالکوبی و ابتلا به سرطان را مورد بررسی قرار داده‌اند، هیچ گونه ارتباط مستقیمی تاکنون کشف نشده و همچون مسئله‌ای رازآلود باقی مانده است.

با استناد به مقالاتی که از طریق مرکز ملی اطلاعات زیست فناوری آمریکا در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته، همچنان مدرک مشخص و معتبری در راستای تأیید ابتلا و یا پیشرفت سرطان پوست در اثر خالکوبی وجود ندارد. در واقع محققان معتقدند که بیشتر ممکن است یک ارتباط تصادفی میان این دو وجود داشته باشد.

آیا جوهر تتو می‌تواند باعث سرطان شود؟
بسیار بعید به نظر می‌رسد که انجام خالکوبی به تنهایی بتواند باعث سرطان پوست شود. با این حال ممکن است خطرات متفاوتی در ارتباط با یک سری مواد خاص در جوهرهای خالکوبی وجود داشته باشد. رنگهای مختلف با تغییرات رنگدانه و رقیق‌سازی ساخته می‌شوند و احتمال دارد برخی از آنها حاوی موادی باشند که ممکن است سرطان‌زا در نظر گرفته شوند.

شماری از جوهرهای خالکوبی حاوی ماده‌ای به نام آزو هستند که در رنگهای خودرو هم استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که جوهر قرمز نیز برای دهه‌ها مورد مطالعه واقع شده و تحقیقات قبلی نشان‌ دهنده افزایش خطر ابتلا به سرطان کبد در موش‌هایی است که در معرض رنگدانه‌های آزو قرمز قرار داشتند.
جوهرهای سیاه نیز احتمال خطر بالایی دارند. گزارشی در سال 2016 از انجمن سرطان آمریکا نشان داد که 83 درصد از جوهرهای سیاه آزمایش شده، حاوی ماده سرطان‌زایی به نام هیدروکربنهای آروماتیک چند حلقه‌‌ای (PAHs) هستند.

یک سری مواد مضر دیگر که احتمال دارد در رنگدانه‌های تتو وجود داشته باشد، شامل موارد زیر می‌شوند:

الکل، باریم، کادمیم، مس، سرب، جیوه، مواد معدنی، نیکل، پلاستیک، رنگهای گیاهی

به طور کلی امروزه جوهرهای تتو ایمن‌تر از دهه‌های گذشته شده‌اند. با این حال هنوز هم بسیار مهم است که نوع جوهر، مواد تشکیل دهنده و منبع تهیه آن مشخص شود. همچنین گفتنی است که هیچ کدام از جوهرهای خالکوبی توسط سازمان غذا و دارو آمریکا تأیید نشده‌اند.

آیا خطرات سلامتی دیگری در ارتباط با خالکوبی وجود دارد؟
 واکنشهای آلرژیک
واکنشهای آلرژیک در اثر خالکوبی محتمل هستند. برخلاف عفونت پوست، این نوع واکنش معمولاً توسط جوهر استفاده شده ایجاد می‌شود. همچنین در صورت وجود سابقه آلرژی یا پوست حساس، خطر بروز واکنش آلرژیک در اثر خالکوبی افزایش می‌یابد.

علائم واکنشهای آلرژیک مرتبط با خالکوبی شامل موارد زیر هستند:

قرمزی، تورم، راش یا کهیر، تاول، خارش

در حالی که بسیاری از واکنشهای آلرژیک بلافاصله پس از خالکوبی رخ می‌دهند، ممکن است یک سری از علائم هفته‌ها یا حتی سالها بعد مشاهده شوند.

عفونتهای پوستی
عفونتهای پوستی ممکن است در نتیجه آلودگی ناشی از سوزنهای غیر استریل یا سایر موارد مرتبط با خالکوبی ایجاد شوند. علاوه بر این اگر به درستی از زخم تازه مراقبت نشود، احتمال ابتلا به عفونت بالا می‌رود.

علائم عفونت پوستی شامل موارد زیر هستند:

تورم، قرمزی، خارش، درد، زخم باز، تب، لرز

اگر این علائم را تجربه کردید، فوراً برای درمان به پزشک مراجعه کنید. پزشک ممکن است برای رفع عفونت، آنتی‌بیوتیک خوراکی تجویز کند.

بیماریهای عفونی
استفاده از سوزنهای استریل نشده با افزایش خطر ابتلا به برخی از بیماریهای عفونی در ارتباط است؛ از جمله:

هپاتیت C، اچ آی وی/ ایدز، استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین (MRSA)

در حالی که همچنان رابطه‌ای قطعی بین خالکوبی و سرطان وجود ندارد، اما هر دو بیماری هپاتیت C و HIV/AIDS با افزایش خطر ابتلا به انواع مختلف سرطان مرتبط هستند.

جای زخم
فرآیند خالکوبی باعث ایجاد زخم در عمق درم (لایه میانی) پوست می‌شود. از این رو بسیار مهم است که از خالکوبی به خوبی مراقبت شود تا زخم کاملاً التیام یابد.

با این حال، خالکوبی‌هایی که به درستی بهبود نمی‌یابند، ممکن است منجر به زخم شوند. عفونتهای پوستی، واکنشهای آلرژیک و خاراندن روی زخم خالکوبی نیز می‌تواند این خطرات را افزایش دهد.

اگر خالکوبی جای زخم دارد، ممکن است جوهر به صورت ناهموار همراه با برآمدگیهای بافت اسکار به نام کلوئید یا فزون گوشت باقی بماند. تظاهر این عارضه غالباً 3 تا 12 ماه طول خواهد کشید و بسته به شدت آن احتمال دارد که به درمانهای پوستی مانند جراحی برای کمک به خلاص شدن از شر جای زخم نیاز باشد.

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها