تعداد بازدید: ۲۸۰
کد خبر: ۱۴۴۷۶
تاریخ انتشار: ۰۶ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۶:۳۶ - 2022 28 August
نادر زارعی جایزه بین‌المللی صرفه‌جویی آب کشاورزی را دریافت کرد.

امیر اسلامی عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان فارس ضمن تأیید این خبر گفت: در جشنواره کمیته بین‌المللی آبیاری و زهکشی watsave 2022، نادر زارعی از کشاورزان پیشرو شهرستان نی‌ریز، جایزه بین‌المللی صرفه‌جویی آب کشاورزی را دریافت کرد.

این کشاورز پیشرو، برای اجرای طرح «پیاده‌سازی الگوی کشت سازگار با اقلیم خشک و نیمه‌خشک ایران در راستای افزایش بهره‌وری اقتصادی آب در منطقه مورد مطالعه آبادی بالاشهر، شهر مشکان، شهرستان نی‌ریز استان فارس» این جایزه را نصیب خود کرد.
این محقق با بیان اینکه این جشنواره توسط کمیسیون بین‌المللی آبیاری و زهکشی با هدف انتخاب برترین‌ها در چهار محور برگزار می‌شود، اظهار کرد: در سال جاری نمایندگانی از ایران موفق به دریافت دو جایزه از چهار جایزه بین‌المللی شدند.

به گفته وی؛ انتخاب برترین طرح‌ها یا اقدامات اجرایی و مدیریتی در زمینه کاهش برداشت آب برای مصارف کشاورزی در چهار محور «فناوری»، «مدیریت»، «ایده‌های کارشناسان جوان» و «کشاورزان پیشرو» برگزار می‌شود که «نادر زارعی» در محور «کشاورزان پیشرو» برتر بین‌المللی شد.

او اظهار کرد: نادر زارعی در طول 10 سال با تغییر الگوی کشت از محصولات زراعی به ویژه گندم به باغ انجیر باعث افزایش بهره‌وری اقتصادی شد به طوری که با کشت درختان انجیر از یک متر مکعب آب 24 برابر سود بیشتری نسبت به کشت گندم حاصل شده است.

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان فارس می‌گوید: به برندگان طرح‌های پیشنهادی از کشورهای عضو، مبلغ 2 هزار دلار آمریکا و تندیس ویژه اهدا می‌شود.

این محقق با بیان اینکه برای دومین بار کشاورزی از استان فارس موفق به دریافت جایزه جشنواره کمیته بین المللی آبیاری و زهکشی شده است، اظهار کرد: پیش از این نیز در سال گذشته کشاورزی از شهرستان داراب، موفق به دریافت جایزه در جشنواره کمیته بین المللی آبیاری و زهکشی watsave 2021 شد.

بصیری مدیر جهادکشاورزی شهرستان نی‌ریز نیز گفت: زارعی در سال‌های اخیر طرح‌های شاخص دیگری را نیز در سطح استان فارس و کشور به اجرا درآورده است که به ‌عنوان نمونه می‌توان به «احداث تنها باغ نخبه انجیر کشور، احداث اولین باغ مادری گردوی استان فارس» و تولید شلیل نوبرانه در گلخانه اشاره‌کرد.

نادر زارعی برنده جایزه  بین‌المللی کشاورزی

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها