تعداد بازدید: ۲۴۳
کد خبر: ۱۴۴۴۰
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۲ - 2022 22 August
اسماعیل شادمانی قاضی دادگاه نی‌ریز برای یکی از محکومین به دو سال حبس، حکم جایگزین جالبی صادر کرد.

این قاضی جوان برای یک ‌معلم که به جرم قتل غیرعمد (تصادف خودرو) به پرداخت دیه و دو سال حبس تعزیری محکوم شده بود، به جای حبس حکم جایگزین مشخص کرده تا محکوم‌علیه که ساکن شهرستان استهبان است، به جای دو سال حبس، اقدام به تدریس رایگان دروس پایه و کلاسهای تقویتی به ۲۰ دانش‌آموز مقطع اول تا پنجم ابتدایی تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی شهرستان استهبان کند.

شادمانی در گفتگو با ما عنوان داشت: «مجازات بی‌احتیاطی در رانندگی منتهی به فوت غیر عمد، طبق ماده ۷۱۴ قانون مجازات اسلامی تعزیرات ۱۳۷۵ از شش ماه تا سه سال حبس تعزیری و پرداخت دیه کامل در صورت مطالبه اولیاء دم‌ است.

طبق ماده ۶۸ قانون مجازات اسلامی در جرائم غیر عمد که مجازات قانونی آنها بیش از دو سال حبس تعزیری است، در اینجا دادگاه این اختیار را دارد که ایشان را به حبس یا مجازاتهای جایگزین حبس محکوم کند. در پرونده موصوف با توجه به رضایت متهم و ملاحظه وضعیت اجتماعی وی از جمله شاغل بودن او، این دادگاه اقدام به جایگزین کردن حبس وی به میزان دو سال تدریس رایگان به 20 دانش‌آموز پایه اول تا پنجم که تحت پوشش امداد یا بهزیستی هستند، با توجه به ضعیف بودن آموزش آنلاین مخصوصاً برای فرزندان این قشر به لحاظ وضعیت بد اجتماعی و حتی ناتوانی در خرید گوشی تلفن همراه جهت حضور در کلاس نموده است.

از آن جایی که متهم در شهرستان استهبان مشغول به تدریس است و اهل و ساکن آنجا است، لذا اجرای حکم با همکاری اداره آموزش پرورش میسر است.»

اقدام قابل تحسین این قاضی می‌تواند الگوی مناسبی برای سایر قضات کشور باشد. کما این که سابقاً نیز رأی‌هایی را صادر کرده است؛ از جمله برای برگزار کننده جشن عروسی در پیک کرونا که بعد از عروسی وضعیت شهرستان از نارنجی به قرمز تبدیل شد. وی به اتهام تهدید علیه بهداشت عمومی به تهیه 5 هزار ماسک و تحویل آن به کمیته امداد جهت پخش بین اقشار ضعیف و تهیه سه کپسول اکسیژن و تحویل آن به بیمارستان محکوم و حکم کاملاً اجرا شد.

همچنین در پرونده تصرف عدوانی اراضی دولتی متهم محکوم به پرداخت جزای نقدی و اعاده وضع به سابق و تهیه دو دستگاه دمنده جهت مهار آتش و تحویل یک دستگاه به اداره منابع طبیعی نی‌ریز و یک دستگاه به اداره پارک ملی قطرویه شد.

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها