تعداد بازدید: ۲۱۸
کد خبر: ۱۴۴۲۱
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۶:۲۶ - 2022 21 August
گفتگو با حسین واثق، رئیس تأمین اجتماعی نی‌ریز
حکایت بیمه‌شدن و بیمه‌نشدن، حکایت جیک‌جیک مستان است و شب‌های زمستان. حکایت روزهای جوانی، توانمندی و دارایی و حکایت سالخوردگی و ناتوانی و خدای نخواسته بی‌پولی و تنگدستی...
خبرنگار: فاطمه زردشتی نی ریزی

مسئله‌ای که حتماً تاکنون بارها و بارها اغلب ما شاهد آن بوده‌‌ایم. چه بسیار  افرادی که در جوانی برای دوران پیری و ناتوانی خود چاره‌ای نیندیشیده‌اند و حالا در روزهای کهنسالی، افسوس روزهایی را می‌خورند که ای کاش در جوانی با پرداخت مبلغی ماهیانه،  الان می‌توانستند مستمری دریافت کنند و در واپسین سال‌های عمر خود، زندگی بی‌دغدغه‌ای داشته باشند.

بیمه هزینه نیست، سرمایه‌گذاری است
حسین واثق قریب به سه سال است که مدیریت تأمین‌اجتماعی نی‌‌ریز را بر عهده دارد. 
او و دیگر کارکنان سازمان تأمین اجتماعی، در این مدت نهایت تلاش خود را کرده‌اند تا از هیچ خدمتی برای مردم شهرستان مضائقه نکنند و در تأیید حرف‌هایشان، همین بس که در سال گذشته توانسته‌اند در بین 37 شعبه‌ تأمین‌اجتماعی استان، در زمره 3 شعبه برتر استان قرار بگیرند و همچنین در طرح شهید رجایی، از بین 43 دستگاه اجرایی شهرستان نی‌ریز، رتبه‌ برتر را کسب کنند.

مدیر سازمان تأمین‌اجتماعی نی‌ریز از دغدغه‌‌هایش برای مردم می‌گوید. از این که کاش مردم به روزهای پیری و ناتوانی خود فکر کنند و بدانند بیمه هر چند در نگاه اول هزینه‌بر به نظر می‌رسد، اما در واقع سرمایه‌گذاری بسیار معقولانه‌ای برای آینده فرد و خانواده اوست.

او که در این مدت تمام سعی خود را کرده تا کیفیت خدمات را افزایش دهد و میزان رضایتمندی مخاطبان سازمان این شهرستان را به سطح بالاتری برساند، می‌گوید: 

«با لطف خدا، همکاری مردم و همچنین تلاش بی‌وقفه‌ همکارانم، تا حدود زیادی در این امر موفق بوده‌ایم و با توجه به  بازخوردهایی که درباره این موضوع به ما انعکاس یافته، میزان  رضایتمندی مردم به صورت چشمگیری افزایش داشته است.»

حسین واثق می‌گوید: «تأمین‌اجتماعی یک نهاد عمومی غیردولتی است که در ردیف‌های بودجه سالیانه، از طرف دولت و مجلس، بودجه‌ای برای آن مقرر نشده و یک سازمان درآمد - هزینه‌ای است. یعنی هزینه‌های خود را باید به واسطه‌ درآمدهایی که عمده آن از وصول حق بیمه‌ها حاصل می‌شود تأمین کند.»

بنا داریم افراد تحت ‌‌پوششمان را به بالای 50 درصد کل جمعیت برسانیم 
وی با توجه به جمعیت تحت‌پوشش، تعداد بیمه‌شده‌ها و  مستمری‌بگیران، جایگاه تأمین اجتماعی شهرستان نی‌ریز را تیپ سه عنوان می‌کند و ادامه می‌دهد: «تعداد بیمه‌شدگانی که در شهرستان نی‌ریز تحت‌پوشش سازمان هستند، در حال حاضر حدود 16500 نفر است. تعداد مستمری بگیران شعبه حدود 3000 نفر و تعداد مقرری‌بگیران بیمه بیکاری حدود 300 نفر می‌باشد. در مجموع جمعیت تحت‌پوشش بیمه شده و افراد تبعی آنها در شهرستان‌های نی‌ریز و بختگان، چیزی حدود 50 هزار نفر است که این واقعاً رقم قابل‌توجهی است. البته برنامه‌ریزی‌های ما در این جهت است که بتوانیم ‌افراد تحت‌‌پوشش تأمین اجتماعی در شهرستانهای نی‌ریز و بختگان را به بالای 50 درصد کل جمعیت برسانیم تا بتوانیم از پیامدهای مثبت آن در جهت رفاه حال مردم شهرستان استفاده کنیم. این امر مستلزم معرفی فرهنگ بیمه و بیمه‌گری به مردم در سطح این شهرستانها است و در این حوزه دست یاری به سمت تمامی مراجع و افراد تأثیرگذار دراز می‌کنیم.»

جایگاه واقعی تأمین‌اجتماعی شهرستان نی‌ریز خیلی بالاتر از این‌هاست 
او در مورد رتبه‌بندی شعب تأمین اجتماعی می‌گوید: «شعب تأمین‌اجتماعی از نظر تعداد بیمه‌شدگان، مستمری‌بگیران و جمعیت تحت‌پوشش و... به تیپ‌های  یک تا پنج و همچنین تیپ ممتاز، تقسیم‌بندی می‌شوند که تأمین‌اجتماعی  شهرستان نی‌ریز در زمره شعب  تیپ سه قرار دارد. ‌این در حالی است که جایگاه واقعی تأمین‌اجتماعی شهرستان نی‌ریز خیلی بالاتر از این‌هاست و با پتانسیل بالایی که این شهرستان در حوزه‌های صنعت و معدن، کشاورزی و ...  دارد، امکان ارتقاء به جایگاه بالاتر دور از دسترس نیست. متأسفانه یک سری عوامل باعث شده ما تاکنون به جایگاه واقعی‌امان در این شهرستان نرسیم. این یعنی تعداد کسانی که در نی‌ریز مشمول بیمه‌ تأمین اجتماعی هستند، با توجه به شهرکهای صنعتی و سنگبری، وجود کارگاه‌های صنفی فراوان و... قطعاً بسیار بیشتر از 16500 نفر هستند.»

بنا داریم افراد تحت‌‌پوشش تأمین اجتماعی در شهرستان‌های نی‌ریز و بختگان را به بالای 50 درصد کل جمعیت برسانیم

افزایش تعداد بیمه‌شده‌ها منجر به ارتقاء تیپ شعبه و در نهایت، باعث افزایش کیفیت خدمت‌رسانی و... خواهد شد. 

ادامه می‌دهد: «مطمئناً افزایش تعداد بیمه‌شده‌ها، منجر به ارتقا تیپ شعبه  و در نهایت، باعث افزایش کیفیت خدمت‌رسانی در حوزه‌های درمانی، جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی، کاهش نگرانی و دغدغه‌های افراد و خانواده‌ها درباره آینده و... خواهد شد. یقیناً در صورت افزایش تعداد بیمه شدگان و ارتقاء  تیپ شعبه، ایجاد بخش‌های تخصصی در درمانگاه تأمین‌اجتماعی نی‌ریز‌، شبانه‌روزی شدن درمانگاه و حتی ایجاد درمانگاه جدید در شهرستان بختگان، دور از دسترس نخواهد بود.»

حسین واثق می‌گوید: «بیمه شدن هر فرد، قطعاً پیامدهای مفیدی برای او به همراه دارد. بیمه شاید در نگاه اول هزینه‌زا به نظر برسد؛ اما در حقیقت یک سرمایه‌گذاری برای آینده است، امنیت و آرامش را به دنبال دارد و حتی دغدغه آینده را کم می‌کند. به علاوه  در بحث درمان، هیچ مبلغی از بیمه‌شدگانی که به درمانگاه تأمین‌اجتماعی مراجعه می‌کنند دریافت نمی‌شود و کلیه خدمات ارائه‌شده به بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی رایگان است.»

وی اضافه می‌کند: «بعد از اعمال افزایش مستمری‌ها از ابتدای سال جاری، ماهیانه مبلغ 25 میلیارد تومان به عنوان مستمری در این شعبه پرداخت می‌شود که رقم  چشمگیری  است. 

با توجه به این که صندوق تأمین‌اجتماعی یک صندوق بین‌النسلی است که از نسل گذشته تحویل گرفته شده‌،  وظیفه ماست که آن را حفظ نموده و به صورت سالم و قوی‌تر  تحویل نسل آینده دهیم. اگر خدای ناکرده هر کدام از ما در انجام وظایف خود قصور کنیم، در واقع به  بیمه‌شدگان این صندوق خیانت کرده‌ایم و حق‌الناس بزرگی بر گردنمان خواهد بود.»

واثق می‌گوید: «مطالبات معوق‌شده تأمین‌اجتماعی نی‌ریز بابت حق بیمه‌های معوق شده‌ کارگران، در حال حاضر چیزی بالغ بر 15 میلیارد تومان است که ضروری ا‌ست به منظور ارائه‌ به موقع تعهدات قانونی خود تا  پایان امسال، آن را وصول کنیم.»

ارتقاء سامانه‌های غیرحضوری در جهت رفاه حال مردم
ایشان برنامه‌های سازمان اجتماعی در دو سال آینده را این‌گونه عنوان می‌کند:
«یکی از این برنامه‌ها، افزایش کیفیت ارائه خدماتمان با معرفی هرچه بهتر سامانه‌های خدمات غیرحضوری در راستای دولت الکترونیک است که خدا را شکر روز به روز سامانه در حال ارتقاء است و بسیاری از خدماتی که در گذشته نیاز بود افراد در صف بایستند و یک روز کامل وقت خود را صرف کنند، الان بسیار راحت و در عرض چند دقیقه به صورت غیر حضوری قابل ارائه است. یکی از کارهایمان معرفی خدماتی است که در این سامانه طراحی شده و ترغیب مردم به استفاده از این سامانه  و به دنبال آن، افزایش رضایتمندی مردم است.»

افزایش بیمه‌شدگان اجباری
رئیس تأمین اجتماعی نی‌ریز ادامه می‌دهد: «از دیگر برنامه‌های ما، افزایش بیمه‌شدگان اجباری است. بیمه‌شدگانی که برای کارفرما کار می‌کنند و کارفرماها بیمه‌شان را نمی‌پردازند. بحث فرار بیمه‌ای، مسئله‌ای کتمان‌ناپذیر است. شاید در نگاه اول این کار  برای کارفرما هزینه‌بر به نظر برسد؛ اما خب این کار  هزینه نیست. کارفرما باید به این بیندیشد که اگر آن کارگر حین کار فوت کند،  چه کسی خرج همسر و فرزندان کوچک او را خواهد پرداخت؟ من فکر می‌کنم کارفرمایانی که فرار بیمه‌ای دارند، به نوعی هم به تأمین‌اجتماعی، هم به کارگر، هم به خانواده آن کارگر و هم به جامعه کم‌لطفی می‌کنند. از این رو، بحث شناسایی کارگاه‌هایی که بیمه‌ کارگرانشان را پرداخت نمی‌کنند، در اولویت برنامه‌های ما قرار دارد. »

مشکل شهرک سنگ
وی می‌گوید: «یکی از مشکلات ما شهرک سنگ است. هر چند نی‌ریز به عنوان شهر ممنوعه برای اتباع بیگانه شناخته شده، اما افغانی‌های بسیاری در آن مشغول به کارند که هیچ هویت و شناسنامه‌ای هم ندارند. از این سنگبری به آن سنگبری می‌روند و به دلیل نداشتن هویت و مجوز کار، نمی‌توانند بیمه شوند. الان مشکل اینجا است که این افغانی‌ها در این شهر کار می‌کنند، حقوق می‌گیرند، از امکانات این شهر استفاده می‌کنند و تنها به دلیل این که نی‌ریز به عنوان شهر ممنوعه شناخته شده، کارفرماها نمی‌توانند آن‌ها را تحت‌پوشش بیمه قرار دهند که این ضربه‌ بزرگی به تأمین اجتماعی شهرستان وارد می‌کند. الان باید تصمیمی گرفته شود که اگر قرار است این‌ها کار کنند، باید حقوق دولتی از جمله بیمه و مالیاتشان را هم بپردازند.»

بیمه فراگیر خانواده ایرانی
حسین واثق می‌گوید: «برنامه مهم و بعدی، گسترش چتر حمایتی تأمین‌اجتماعی با طرح  بیمه‌ فراگیر خانواده ایرانی است که شامل چهار بخش است: بیمه زنان خانه‌دار و دختران، بیمه دانشجویان، بیمه مشاغل آزاد و بیمه اختیاری.

برای افرادی که به هر دلیلی امکان اشتغال به کار در کارگاه‌ها را ندارند و از طرف دیگر تمایل به استفاده از مزایای تأمین اجتماعی را دارند، این امکان فراهم شده تا به واسطه انعقاد قراداد در قالب‌های اشاره شده، حق بیمه را پرداخت کرده و از منافع آتی آن استفاده کنند. مثلاً این امکان میسر است که یک دانشجو می‌تواند طی چهار سال درس خواندن، با انعقاد قرارداد بیمه‌دانشجویی حق بیمه خود را پرداخت کند و دارای سابقه بیمه‌پردازی شود و قطعاً این سابقه، در آینده پشتوانه‌ای برای شروع اشتغال به کار وی خواهد بود.

یا زنان خانه‌دار و دخترانی که امکان اشتغال در کارگاه‌ها برای آنها فراهم نیست، می‌توانند با انعقاد قرارداد بیمه زنان و دختران، حق بیمه‌ خود را پرداخت کنند و از مزایای آن از جمله بازنشستگی استفاده نمایند.»
وی نرخ این بیمه را این گونه اعلام می‌کند: «بیمه‌ مشاغل آزاد، زنان خانه‌دار و دختران و دانشجویان سه نرخ دارد. 12 درصد که صرفاً برای بازنشستگی است و شامل فوت و ازکارافتادگی نمی‌شود و مبلغ پرداختی آن در سال جاری ماهیانه 518 هزار تومان است. نرخ 14 درصد که شامل بازنشستگی و فوت شده و مبلغ پرداختی آن ماهیانه 570 هزار تومان است. نرخ کامل  18 درصد که شامل بازنشستگی، فوت و از کار افتادگی می‌شود و هزینه‌ی پرداختی آن در ماه 770 هزار تومان است.»

یاری مدیران شهرستان
مدیر تأمین‌اجتماعی نی‌ریز در پایان عنوان می‌کند: «گسترش چتر حمایتی تأمین اجتماعی در سطح شهرستان، منافع بسیاری برای افراد، خانواده‌ها و اجتماع خواهد داشت که کمترین آن ایجاد آرامش قلبی و حس امنیت درباره آینده‌ای که هیچ یک از ما از آن خبر نداریم خواهد بود. لذا وظیفه انسانی تک‌تک ماست که تمامی تلاش خود را در جهت شناساندن هر چه بهتر خدمات تأمین‌اجتماعی به مردم فهیم این خطه ارائه کنیم. در پایان ضمن تشکر ویژه از مجموعه مدیریتی شهرستانهای نی‌ریز و بختگان که تاکنون نهایت همکاری را  با ما داشته‌اند، از مدیران شهرستان درخواست می‌کنم که در راه رسیدن به این آرمان انسانی، مساعدت لازم را با مجموعه تأمین‌اجتماعی شهرستان نی‌ریز داشته باشند.»

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها