تعداد بازدید: ۶۳۸
کد خبر: ۱۳۶۷۵
تاریخ انتشار: ۱۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۸ - 2022 04 June
زیبا ، ساده ، غمخوار ، فعال
نویسنده : کاوه معین فر«نویسنده و کارگردان»

چندی پیش آنجلینا جولی، سفیر امور آوارگان سازمان ملل در یک سفر غیرمنتظره به منطقه لویو اوکراین رفت. تصویری که از او دیده شد این بود که در یک شهر اوکراین آژیر حمله هوایی به صدا در آمده و آنجلینا همراه با همراهانش در حال رفتن به یک مکان امن هستند.

آنجلینا جولی از یک مؤسسه پزشکی بازدید کرد و با کارکنان و مقامات محلی درباره تأثیر جنگ بر زندگی آن‌ها صحبت کرد. او همچنین با کودکان آسیب دیده از حمله موشکی به یک ایستگاه راه‌آهن در نزدیکی کراماتورسک ملاقات کرد.

از سوی دیگر برخی تصاویر آماتور حضور وی را در یک کافه نشان می‌دهد که در حال امضا دادن و خوش و بش با دیگران است. این بازیگر در این ویدئو که از سوی یکی از مشتریان کافه گرفته شده است با یک لباس غیررسمی و کوله پشتی دیده می‌شود.

ماکسیم کوزیتسکی، فرماندار منطقه لویو در تلگرام با انتشار عکس‌ها و ویدئوهای حضور این بازیگر گفت: «برای همه ما این بازدید یک غافلگیری بود.» جولی در بیانیه‌ای گفت: «تأثیر جنگ بر نسلی از کودکان اوکراینی ویرانگر است. هیچ کودکی در هیچ کجای دنیا نباید مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شود یا شاهد کشته شدن عزیزان خود باشد یا بمباران و تخریب خانه‌های خود را تجربه کند. با این حال این واقعیت بسیاری از کودکان در اوکراین و در سراسر جهان است.»

آنجلینا جولی همواره با عملکردش نشان داده است که تا چه حد می‌توان متفاوت ظاهر شد و از مواهب و موقعیت سلبریتی بودن، چگونه به نفع کمک به افراد مظلوم و آسیب دیده به‌خصوص کودکان استفاده کرد. او حتی در زندگی شخصی خود هم تا همین اندازه متمایز بوده است و به این گفته‌هایش در زندگی شخصی خودش هم عمل کرده است.

جولی اولین فرزندش را در سال ۲۰۰۲ از پرورشگاهی در کشور کامبوج به سرپرستی گرفت. دو سال بعد سرپرستی زهارا (زهرا) را در سال ۲۰۰۵ از پرورشگاهی در اتیوپی به عهده گرفت. زهارا در آن زمان ۶ ماه داشت. جولی پاکس ۳ ساله را در سال ۲۰۰۷ از پرورشگاهی در ویتنام به سرپرستی گرفت. بعد از این 3 فرزند هم از همسر سابقش برد پیت به دنیا آورد و حالا 6 فرزند دارد.

در ابتدای شروع جنگ اوکراین هم آنجلینا جولی سفری معنادار به یمن انجام داد و خواست تا پیش از کنفرانس عالی سالانه تعهد، توجه جهانیان را به این فقیرترین کشور عربی که سال‌هاست درگیر جنگ است، جلب کند.

جولی در پستی در اینستاگرام خود نوشت: «در حالی که ما به تماشای وحشتی که در اوکراین در حال وقوع است ادامه می‌دهیم و خواستار توقف فوری آن هستیم من این‌جا در یمن هستم تا از افرادی که به شدت نیاز به صلح دارند حمایت کنم.»

وی افزود: «این‌جا یکی از بدترین بحران‌های انسانی جهان است. در جهان در سال ۲۰۲۲ هر ساعت یک غیرنظامی کشته یا مجروح می‌شود. اقتصاد ویران شده از جنگ و بیش از ۲۰ میلیون یمنی در این‌جا برای زنده ماندن به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.» جولی بحران پناهجویان یمنی را با بحران انسانی در اوکراین مقایسه کرد و تأکید کرد که «همه» مستحق حمایت و پشتیبانی هستند.

آنجلینا یک سلبریتی به تمام معناست، یعنی هر جای جهان که باشد توجه‌ها را به خود جلب می‌کند، از فرش قرمز نمایش یک فیلم تا جشنواره‌های سینمایی یا حتی در یک نقطه دور افتاده جهان هر جا او باشد پوشش رسانه‌ای دارد و او به درستی از این قدرت حضور در جهت اهداف انسان دوستانه بهره می‌گیرد.

انصافاً این جهان به چنین سلبریتی‌هایی نیاز دارد، کسی که می‌تواند بدون هیچ دغدغه‌ای زندگی خود را داشته باشد، اما او ترجیح می‌دهد رنج بشری را ببیند و هر اندازه که در توانش است در تقلیل مصائب انسان امروز گام بردارد. این رویه را سالهاست که او پیشه خود ساخته و از کامبوج ، سودان گرفته تا عراق و افغانستان او همیشه پیش قدم بوده است.

شاید هر سلبریتی یا حتی هر شخصی روحیات و منش آنجلینا را نداشته باشد و چنین انتظاری هم از دیگران نیست اما این که انسانها دغدغه مردمانی بیگناه گرفتار در موقعیت‌های ناخواسته را داشته باشند، از هزاران راه ممکن است.

بار دیگر به آن تصویر ویدئویی حمله هوایی بر می‌گردم، در میان رفتن سراسیمه جولی و همراهانش به سوی یک مکان امن در ضمن شنیدن صدای آژیر خطر حمله هوایی جوانی اوکراینی آمده و با او سلفی می‌گیرد و او هم دستی تکان داده و لبخند می‌زند، تا این اندازه او بر خود کنترل دارد و مهمتر از آن می‌داند که برای چه به این نقطه جهان آمده است، یک نمایش ظاهرسازی توخالی یا شو آف نیست.

به هر حال این جهان با حضور افرادی چون آنجلینا جولی زیباتر، سبزتر، امیدوار کننده‌تر و بهتر است. او را الگوی خود کنیم که در هر شرایطی نگاه و توجه به افراد و انسانهای رنج دیده دارد. اینجاست که می‌توان گفت حضور چنین سلبریتی‌های برای این جهان لازم است. چنین زیبا ، ساده ، غمخوار ، فعال .

برگرفته از نی‌تاک شماره 19

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها