تعداد بازدید: ۶۰۲
کد خبر: ۱۲۹۰۴
تاریخ انتشار: ۱۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۳:۰۰ - 2022 30 April

پشه‌ها میهمانانی ناخوانده و یکی از بخشهای آزاردهنده فصل تابستان محسوب می‌شوند. درمانهای بدون نسخه بسیاری وجود دارند که می‌توانند به شما در خلاص شدن از نیش پشه‌ها کمک کنند. به عنوان مثال، کرم هیدروکورتیزون، لوسیون کالامین و یا پمادهای پس از خارش می‌توانند به توقف خارش و بهبود سریع‌تر نیش پشه کمک کنند.

اما اگر این قبیل محصولات را در اختیار ندارید و امکان خرید آنها نیز برای شما وجود ندارد، برخی درمان‌های طبیعی موجود در خانه نیز می‌تواند برای مقابله با نیش پشه‌ها مفید باشد.

کمپرس سرد
درمان خانگی پایه برای بهبود نیش پشه‌ها، استفاده از یک بسته یخ یا هر کمپرس سرد دیگر، مانند یک کیسه نخود فرنگی منجمد است.

زمانی که پشه شما را نیش می‌زند، بزاق خود را در جریان خونتان تزریق می‌کند. این بزاق سیستم ایمنی را برای ارسال هیستامینها به محل نیش خوردگی تحریک می‌کند و به بروز یک واکنش التهابی منجر می‌شود که با شکل‌گیری یک توده قرمز، متورم و خارش‌دار همراه است.

یخ می‌تواند محل نیش پشه را بی حس کند که به کاهش خارش و تسکین پوست کمک می‌کند. 


آلوئه ورا
آلوئه‌ورا هزاران سال است که به عنوان دارو مورد استفاده قرار می‌گیرد و قدمت استفاده از آن به مصر باستان باز می‌گردد. ژل موجود درون برگهای ضخیم آلوئه‌ورا برای درمان بسیاری از بیماریهای پوستی استفاده می‌شود و می‌تواند به تسکین آفتاب‌سوختگی یا نیش پشه‌ها کمک کند.

جوش شیرین
برای درمان خارش و تقویت روند بهبودی، جوش شیرین را با مقداری آب ترکیب کرده و خمیر حاصل شده را روی محل نیش پشه قرار دهید.

جوش شیرین یا بی‌کربنات سدیم به مقابله با اسیدیته ناشی از واکنش بین بدن و بزاق پشه کمک می‌کند.

این ماده به بدن در خنثی کردن واکنش و جلوگیری از گسترش آن و تحریک بیشتر کمک می‌کند.

جوش شیرین می‌تواند به عنوان یک درمان خانگی برای مقابله با آبله‌مرغان یا اگزما نیز استفاده شود. اغلب محصولاتی که برای درمان اگزما در بازار وجود دارند، به بهبود نیش پشه‌ها نیز کمک می‌کنند؛ زیرا به علائم مشابه التهاب و تحریک پوست رسیدگی می‌کنند.

حمام جو   دوسر
همانند جوش شیرین، جو دوسر یک ماده دیگر موجود در آشپزخانه است که سالها است برای تسکین خارش از آن استفاده می‌شود.

رایج‌ترین روش، حمام جو دوسر است. برای حمام جو دوسر شما می‌توانید این محصول را در وان آب گرم ریخته سپس برای 10 دقیقه در وان قرار بگیرید.

جو دوسر می‌تواند به شکل‌گیری یک سد محافظ روی پوست و تسکین تحریک کمک کند.

عسل خام
عسل همانند بسیاری دیگر از درمانهای خانگی، دارای خواص ضد التهاب است که به درمان نیش پشه کمک خواهد کرد.

عسل خام از بین بردن بافت مرده پوست و بقایای مواد خارجی را تسهیل می‌کند. در اصل، عسل مایع را از بافت اطراف زخم به سمت آن می‌کشد که به پاکسازی زخم و تخلیه هرگونه محرک کمک می‌کند.

اگر جای نیش پشه باز شده است، به عنوان مثال در نتیجه خاراندن زیاد و شدید، شما می‌توانید مقداری عسل روی آن قرار دهید و موضع را با یک باند بپوشانید تا از تماس عسل با هر چیز دیگر پیشگیری شود.

روغن درخت چای
روغن درخت چای که از برگهای درخت Melaleuca alternifolia تهیه می‌شود، سالها است که کاربرد دارویی دارد و عمدتاً به عنوان یک گزینه ضد‌عفونی‌کننده و ضد التهاب استفاده می‌شود. این ماده در برخی از داروهای ضد خارش بدون نسخه نیز وجود دارد.

روغن درخت چای ممکن است یک آنتی‌هیستامین طبیعی نیز باشد که می‌تواند به کاهش خارش ناشی از نیش پشه‌ها کمک کند. برای استفاده از روغن درخت چای که البته با بوته چای متفاوت است، آن را با اندکی از هر نوع روغن دیگر مانند روغن زیتون ترکیب کنید تا رقیق شود. سپس شما می‌توانید آن را روی جای نیش پشه استفاده کنید.

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها