تعداد بازدید: ۳۸۱
کد خبر: ۱۲۸۵۵
تاریخ انتشار: ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۸ - 2022 25 April
در دو حادثه آتش سوزی که به فاصله ۳۰ دقیقه در نی ریز رخ داد، حداقل چهار نفر مصدوم شدند.
author
روزنامه نگار: عابد نعمتی

در دو حادثه آتش سوزی که به فاصله ۳۰ دقیقه در نی ریز رخ داد، حداقل چهار نفر مصدوم شدند.

 اولین حادثه ساعت ۱۹:۵۵ یکشنبه ۴ فروردین بر اثر انفجار ناشی از بخار بنزین در یک منزل مسکونی در کوچه مدرسه راهنمایی شهید مصطفی خمینی رخ داد.

ساکنان این منزل مسکونی در حال تمیز کردن رنگ کف منزل ناشی از رنگ آمیزی با بنزین بودند که بخار حاصل از بنزین باعث انفجار شد و در پی آن یک زن ۷۲ ساله و یک مرد ۲۶ ساله دچار سوختگی درجه ۲ شدند و توسط اورژانس ۱۱۵ به بیمارستان انتقال یافتند.

زن ۷۲ ساله دچار ۲۵ درصد سوختگی کف هر دو دست، زانوی راست، ساق پای چپ و پیشانی شد و مرد ۲۶ ساله نیز از ناحیه کف دست و ساعد هر دو دست و روی هر دو پا دچار ۲۵ درصد سوختگی شد.

آتش نشانان نی‌ریز با حضور در محل، این خانه را ایمن‌سازی کردند و تذکرات لازم را به صاحب خانه دادند.

حادثه دوم، ساعت ۲۰:۲۰ همان شب در طبقه ششم مسکن مهر رانندگان رخ داد و کارکنان آتش‌نشانی ۸ دقیقه بعد به محل حادثه رسیدند. این منزل به علت احتمالی نشت گاز دچار آتش‌سوزی شده بود که قبل از حضور آتش‌نشانان، همسایگان با چند کپسول آتش‌نشانی تلاش کرده بودند آتش را مهار کنند؛ هرچند کافی نبود و با حضور آتش نشانان، آنها نیز با چند کپسول آتش را تا حدودی مهار کردند و سپس با استفاده از اتصال پنج حلقه شیلنگ، توانستند آب را به طبقه ششم این بلوک مسکونی برسانند.

در این حادثه یک مرد ۲۶ ساله به دلیل استنشاق گاز دچار گاز گرفتگی شد و توسط اورژانس ۱۱۵ به بیمارستان شهدای سلامت انتقال یافت. یک پسر ۱۵ ساله نیز دچار سوختگی درجه دو از ناحیه بازو و دست راست شد؛ اما یک نوزاد ۳ ماهه و دختر ۱۴ ماهه ساکن این منزل، خوشبختانه مشکلی نداشتند.

مسئول خدمات ایمنی و آتش‌نشانی شهرداری نی‌ریز در این رابطه گفت: سیستم تر و خشک این بلوک مسکونی مثل دیگر بلوکهای مسکن مهر معیوب و ناقص بود و قابل استفاده نبود. بنابراین تا زمان رسیدن شیلنگ آب به طبقه ششم، معطلی زیادی برای آتش‌نشانان ایجاد و آتش گسترده شد و همه ساختمان را دود در بر گرفت.

ابراهیم خیراندیش افزود: برای مهار آتش در طبقات بالای ساختمانهای مرتفع، نیاز به ماشین تلسکوپی است که خرید آن از عهده شهرداری بر نمی‌آید. بنابراین حداقل پیمانکاران این واحدهای مسکونی باید سیستم تر و خشک این ساختمانها را اصلاح کنند.

وی گفت: در این حادثه، آتش‌نشانان پس از مهار آتش، دود ساختمان و دیگر ساکنان را تخلیه کردند.

نوشتنی است به جز دودزده شدن کل این واحد مسکونی، وسایل قسمت سالن این واحد که مبدأ آتش‌سوزی بود، کاملاً سوخته و وسایل آشپزخانه نیز تغییر شکل داده بود. همچنین یکی از از کارکنان آتش‌نشانی که روزه‌دار بود، دچار مسمومیت با دود و حالش بد شد.

لازم به ذکر است به رغم تذکرات قبلی داده شده، ساختمان‌های مسکن مهر هیچ گونه ایمن‌سازی نشده، کپسولهای مهار آتش برداشته شده یا بدون شارژ است و سیستم تر و خشک ندارد. همچنین ساختمان دوم آتش نشانی نی‌ریز در بولوار نصر به علت نداشتن نیرو و تجهیزات هنوز به بهره برداری نرسیده که در چنین حوادثی به دلیل بُعد مسافت، مشکلات و خطرات زیادی ایجاد می‌کند.
*****

نوشتنی است یک خانم 43 ساله در روستای شهرک مهدوی (نزدیک چاه‌مهکی) نیز در روز چهارشنبه 31 فروردین، دچار 60 درصد سوختگی درجه دو و درجه سه با نفت شد و توسط اورژانس 115 به بیمارستان شهدای سلامت انتقال یافت.

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها