تعداد بازدید: ۱۹۴
کد خبر: ۱۲۷۹۰
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۲ - 2022 17 April
خیرین با همت نی‌ریزی، نزدیک به ۵۰۰ میلیون تومان در جشن گلریزان که برای آزادی زندانیان جرائم مالی غیر عمد برگزار شده بود، اهداء کردند.

عابد نعمتی، نی‌ریزان فارس:

در ابتدای این مراسم که شنبه ۲۷ فروردین همراه با مراسم افطار در عمارت کسرا برگزار شد، سید‌احمد علوی وکیل دادگستری و خیر نی‌ریزی که مجری جلسه بود، با بیان این که این هفدهمین مراسم گلریزان شهرستان نی‌ریز است، گفت: «شهرستان نی‌ریز هر ساله بعد از شیراز بیشترین مبلغ را در بین شهرستانهای استان برای آزادی زندانیان جمع‌آوری می‌کند.»

رئیس دادگستری نی‌ریز هم شرکت در این جشن را سعادت بزرگی در ماه مهمانی خدا خواند و اظهار داشت: «این که ما از اموالمان بگذریم و اگر سعادت پیدا کنیم، بتوانیم یک زندانی را به کانون گرم خانواده برگردانیم، بسیار ستودنی است.»

حسین غضنفرنژاد افزود: «همه ما دغدغه داریم به انسانهایی که به هر دلیلی آسیب دیده‌اند و در زندان هستند، توجه کنیم. توجه به این افراد و خانواده‌های آنها بسیار ارزشمند است و مسیر برکت را به زندگی شما خیرین عزیز خواهد داد.»

دادستان نی‌ریز هم با اشاره به آیات قرآن گفت: «مثل آنان که اموالشان را در راه خدا انفاق می‌کنند، مثل دانه‌ای است که از آن 7 خوشه می‌روید و در هر خوشه 100 دانه است. خداوند در حد اعلا به خیرین کمک خواهد کرد و این اتفاق زمانی ارزشمند خواهد بود که در راه خدا و برای خدا باشد. این نوعی معامله با خدا است که سراسر سود است؛ البته تضمین سود این معامله شرط دارد که بخشش مال، بدون منت و فقط برای رضای خدا باشد.»

اکبر شهسوار اضافه کرد: «شاید برخی بگویند چرا باید به افراد خلافکار کمک کنیم؟ ما تنها به محکومان جرائم غیر عمد کمک می‌کنیم؛ افرادی که بدون هیچ تعمدی و بنا بر اقتضائات وارد زندان شده‌اند؛ یک نفر به خاطر مهریه، یک نفر به خاطر نوسانات بازار و یا جوانی که سوار بر خودرو یا موتورسیکلت به هر دلیلی متحمل پرداخت دیه شده است. حال یا بیمه نداشته یا میزان دیه آن قدر بالا بوده که بیمه نپرداخته و روانه زندان شده است. آیا کسی می‌تواند بگوید من مصون از آن حوادث هستم؟ افرادی که شغل و آبرو و خانواده داشتند، بنا بر اتفاقات وارد زندان شده‌اند و فرزندانشان هر شب به امید این که فردا پدرشان به خانه برگردد، سر بر بالین می‌گذارند.»

وی با اشاره به این که در جشن گلریزان سال گذشته نزدیک به ۲۰۰ میلیون تومان جمع‌آوری شد، گفت: «ما بعد از شیراز رتبه دوم را در استان فارس داریم و این چیزی نیست جز همت شما خیرین عزیز. مبلغی که هم‌اکنون برای همه زندانیان جرائم غیرعمد شهرستان نی‌ریز مورد نیاز است، نزدیک به ۷ میلیارد تومان است و مبلغی که ستاد دیه پرداخت می‌کند، ۲ تا ۳ برابر آن چیزی است که شما کمک می‌کنید. سال گذشته این ستاد ۵۵۰ میلیون تومان پرداخت کرد و با کمک شما خیرین، ۱۳ نفر از زندانیان آزاد شدند. امیدواریم که امسال بیشتر از سالهای قبل این اتفاق بیفتد.»

در ادامه جلسه، امام‌جمعه موقت شهرستان نی‌ریز با بیان این که متأسفانه در کشور ما آمار جرم و جنایت و زندانیان رو به بالا است، گفت: «این آمار در جمهوری اسلامی عجیب است و باید علت را جستجو کرد و راهکار برای آن یافت. امیدوارم نگاه دولت جدید نگاه پیشگیرانه باشد و ورودی زندانها را ببندیم.»

حجت‌الاسلام سید‌جواد فقیه اضافه کرد: «نماز و قرآن جلوی آسیبهای اجتماعی را می‌گیرند؛ ولی ما به دنبال راه‌های دیگری می‌گردیم و از مسجد فاصله گرفته‌ایم. در هر جایی که دین فعال‌تر است، آسیبهای اجتماعی کمتر است.»

حجت‌الاسلام سید‌مهدی فال‌اسیری هم گفت: «باید جلسات ماهیانه‌ای بین افراد حاضر و زندانیان بگذاریم و ببینیم چه کنیم؟ خیلی از این زندانیان افراد نخبه هستند که با توجه به تجربه‌ای که دارند، می‌توانند راهکارهای خوبی بدهند و علت آسیبهای اجتماعی و راه‌های پیشگیری از آن را بررسی کنیم.»

وی افزود: «باید کار‌گروهی درست شود و برای کار و شغل زندانیان پس از آزادی فکری شود. متأسفانه زندانی وقتی بیرون می‌آید، اعتبار ندارد و کسی او را قبول نمی‌کند. در همین جلسات می‌شود راهکاری سیستماتیک پیدا کرد که زندانیان پس از آزادی حمایت شوند و انسانهای مفیدی در جامعه باشند.»

سپس فرماندار نی‌ریز در باب اهمیت کمک خیرین به زندانیان جرائم غیر عمد و بهره‌گیری از آموزه‌های فرهنگی در این زمینه سخن گفت و در ادامه، خیرین کمکهای خود را برای آزادی زندانیان جرائم مالی غیرعمد پرداخت کردند که مجموع آن بیش از 470 میلیون تومان شد.

کمک ۵۰۰ میلیون تومانی خیرین نی‌ریزی در جشن گلریزان

 

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها