تعداد بازدید: ۴۳۶
کد خبر: ۱۱۹۳۹
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۵ - 2022 22 January
گریه نیمه شب کودک در بین اعضای خانواده که دچار گازگرفتگی شده بودند، در دقایق آخر باعث هوشیاری و نجات جان آنها شد.
عابد نعمتی، نی‌ریزان فارس:
به گفته ناصر کارگر تکنسین پایگاه شهری اورژانس 115 آباده‌طشک و معاون شبکه بهداشت شهرستان بختگان، اعضای یک خانواده برای آبیاری باغ پسته‌شان در روستای دهمورد به آنجا می‌روند و شب را در اتاق باغ می‌خوابند.

پسر 23 ساله این جمع، پس از تهیه آتش در یک ته بشکه، مقداری زغال را برای گرم کردن اتاق، به داخل ساختمان می‌برد.

همه به خواب می‌روند؛ اما پدر 45 ساله باید دو ساعتی یک بار بیدار شود و آب روی درختان را جابه‌جا کند.

او برای چندمین بار بعد از جابه‌جایی آب،  به خواب می‌رود. اما ساعتی بعد، جیغ و گریه‌های ممتد دختر 4 ساله‌اش باعث می‌شود که این خواب، آخرین خواب او نباشد.پدر که رفت و آمدش به باغ و اتاق باعث شده کمتر از بقیه اعضای خانواده درگیر مسمومیت شود، بیدار می‌شود. اما می‌بیند توان بلند شدن ندارد و سرش گیج می‌رود.

متوجه می‌شود که چه اتفاقی افتاده و در دل آرزو می‌کند دیر نشده باشد.

با نگرانی و عجله، همسر 30 ساله و باردار خود، پسر 15 ساله‌‌اش و پسرخاله 23 ساله آنها را صدا می‌زند. هر چند به سختی، اما بالاخره بیدار و نیمه هشیار می‌شوند و به زحمت و با کمک پدر خانواده خود را به بیرون اتاق می‌رسانند.

آنها دچار تهوع و سردرد و سرگیجه شدید می‌شوند و همزمان با اورژانس تماس می‌گیرند.

ساعت 2:30 نیمه‌شب، با خودرو شخصی حرکت می‌کنند و نزدیک روستای جهان‌آباد، به آمبولانسی می‌رسند که در مسیر حرکت به سمت آنها است.

تکنسین‌های اورژانس 115 در طول مسیر کار اکسیژن‌درمانی را برای افراد مسموم انجام می‌دهند و آنها را برای ادامه درمان، به درمانگاه امام هادی آباده طشک می‌رسانند.

دو حادثه با بخاری نفتی
در همین راستا، دو حادثه مسمومیت با گاز مونواکسید کربن نیز بر اثر استفاده ناصحیح از بخاری نفتی به وقوع پیوست.

ساعت 18:40 پنجشنبه 23 دی، یک دختر 18 ساله در روستای دهمورد، بر اثر استفاده نامناسب از بخاری نفتی در حمام دچار مسمومیت شد و به درمانگاه امام هادی انتقال یافت.

ساعت 9:30 یکشنبه 26 دی نیز یک خانم 27 ساله و مرد 30 ساله، بر اثر استفاده ناصحیح از بخاری نفتی در روستای علی‌آباد تنگ‌حنا مسموم شدند و با حالت سردرد و سرگیجه به درمانگاه قاسم‌آباد انتقال یافتند.

نوشتنی است علائم مسمومیت با گاز مونواکسید کربن شامل سردرد، سرگیجه، حالت تهوع، استفراغ و کاهش سطح هوشیاری است. در صورت مواجه با چنین افرادی، با حفظ خونسردی خود بلافاصله فرد را از محل خارج کرده یا پنجره و درها را باز کنید تا مسموم در معرض هوای آزاد قرار گیرد؛ سپس با مرکز اورژانس 115 تماس بگیرید.

در همین خصوص،  مدیر اورژانس 115 نی‌ریز گفت: «با توجه به در پیش داشتن موج سرمای شدید و ماندگار، مردم باید مراقب گاز کشنده منواکسید کربن( قاتل خاموش) باشند و به هیچ عنوان از بخاریهای بدون دودکش در محیطهای بسته استفاده نکنند. استفاده از زغال و پیک‌نیک و گاز در خانه‌‌باغها و کوه و طبیعت و چادر مسافرتی، موجب مسمومیتهای کشنده و جبران‌ناپذیر می‌شود.»
محمدحسین کچویی با بیان این که هیچ آبگرمکنی نباید بدون دودکش باشد، اظهار داشت: «از جوانان و مردم عزیز خواهش می‌کنم به منازل افراد پیر و ‌ناتوان و معلول و افراد نا آگاه سر بزنند و سیستم دودکش آبگرمکن و بخاری آنها را چک کنند و مراقب باشند که به هیچ وجه تمام درزهای موجود ساختمان گرفته نشود.»
نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها