تعداد بازدید: ۳۶۱
کد خبر: ۱۱۱۹۸
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۳ - 2021 14 November
این روزها گرانی بر همه چیز سایه افکنده و حتی ترید (به زبان محلی تلیت) کشک خودمان هم قیمت لوکسی دارد!
سمیه نظری، نی‌ریزان فارس:
نی‌ریزان فارس برای بررسی 6 غذایی که بیشتر بومی ‌هستند و در رأس آنها تلیت‌ها، قیمت یک وعده غذایی برای یک خانواده پنج نفره مورد بررسی قرار داده است که در این میان تلیت کشت در صدر 6 غذای مورد بررسی یعنی املت، تلیت ماست، دوپیازه آلو، تلیت آب انار، تلیت کشک و تلیت آب بنه قرار دارد.

به عبارتی هزینه یک غذای ساده در این بررسی حدود 35 تا 57 هزار تومان آب می‌خورد. 

لازم به توضیح است که قیمت‌ها مربوط به  دهه اول آبان‌ماه می‌باشد.

املت 
تخم‌مرغ: 5 عدد/ گوجه‌فرنگی: یک و نیم ‌کیلوگرم/ روغن: 5 قاشق غذاخوری (معادل 100گرم) / پیاز: 1 عدد متوسط/ نمک، فلفل و زردچوبه: به مقدار دلخواه/ نان 

- گوجه فرنگی: در بازار قیمت هر کیلو گوجه 12 هزارتومان است. (حداقل قیمت برای املت: 18 تومان)

- 100 گرم روغن. (مبلغ در نظر گرفته شده 1700 تومان)

- تخم‌مرغ:‌ قیمت هر دانه تخم‌مرغ 1900 تومان است. (مبلغ در نظر گرفته شده حداقل قیمت و برای 5 تخم‌مرغ 9500 تومان است.)

پیاز هر کیلو 7 تا 8.500 تومان ( عدد 1000 تومان را برای یک عدد پیاز در نظر گرفته‌ایم.)

- نان اما قیمت‌های مختلفی دارد. هر عدد نان سنگگ 2000 تومان،‌ نان گرد تافتون 1250 تومان، نان لواش 450 تومان و نان تیری 4 عددی 11 هزارتومان است. (عدد در نظر گرفته شده با احتساب 2 نان لواش برای هر نفر عدد 4500 تومان)

پخت یک وعده املت برای پنج نفر در صورت چشم‌پوشی از متخلفات سفره مثل سبزی خوردن، فلفل دلمه، نمک، فلفل و زردچوبه 34.700 هزارتومان آب می‌خورد!

تلیت ماست
ماست: یک کیلوگرم/ خیارسبز: 5 عدد معادل 500 گرم/ نمک، فلفل، نعنا،‌ برگ گل محمدی، کاهو/ نان: 5 عدد/ ماست 900 گرمی: بین 15 تا 40 هزار تومان (عدد 15 هزار تومان در نظر گرفته شده است.)

خیارسبز: هر یک کیلو 12 هزار تومان(عدد 6 هزار تومان را درنظر گرفته‌ایم.)

نان محلی تیری هر عدد:‌ 2750 تومان (رقم به دست آمده برای 5 نان تیری 13.750 تومان)

کاهو یا سبزی خوردن: 8 هزارتومان (عدد در نظر گرفته شده یک بوته کاهو معادل 2500 تومان است.)

تلیت ماست در محاسبات ما هزینه‌ 37.250 تومانی را برای یک خانواده 5 نفره نی‌ریزی با حداقل قیمت‌ها رقم می‌‌زند. 
 
دوپیازه آلو
سیب‌زمینی: 1 کیلوگرم/ پیاز: 2 عدد/ نمک، فلفل، ادویه و شنبلیله: به میزان لازم/ روغن:‌ 150 گرم/ فلفل دلمه‌ای: یک دانه

سیب‌زمینی: هر یک کیلوگرم 7 هزار تومان است. 

پیاز: 7 هزارتومان (عدد در نظر گرفته شده برای 2 عدد پیاز بزرگ 1500 تومان است.)

روغن 800 گرمی: 15 هزار تومان(رقم در نظر گرفته شده 200 گرم روغن می‌باشد 3000 تومان است.)

نان لواش: 450 تومان 10 عدد (عدد در نظر گرفته شده 4500 تومان است.)

فلفل دلمه‌ای: هر یک کیلوگرم 12 هزار تومان(عدد در نظر گرفته شده 1500 تومان است.)

سبزی خوردن: یک کیلوگرم 8 هزار تومان

طبق دستور بالا، اگر سایر هزینه‌های پخت را نادیده بگیریم در حداقل‌ترین حالت ممکن، سرو یک غذای ساده دوپیازه آلو برای پنج نفر، 25.500 هزار تومان هزینه دارد.

تلیت آب انار
انار ترش آب‌دار 2 کیلوگرم/ نعنا خشک، فلفل سیاه، نمک، پونه به میزان دلخواه/ سبزی خوردن: یک کیلوگرم/ نان: 5 عدد/ سیر: 5 حبه 

انار (درجه 2): هر یک کیلوگرم 10 هزارتومان(عدد در نظر گرفته شده 20.000 تومان است.)

سبزی خوردن: یک کیلوگرم 8 هزارتومان

 نان محلی: هر عدد:‌ 2750 تومان (عدد در نظر گرفته شده 13.750 تومان است.)

سیر: یک کیلوسیر 38 هزار تومان است. (عدد در نظر گرفته شده 7500 تومان برای 200 گرم می‌باشد.)

برای آماده‌سازی این غذای محلی و بومی غذا با یک ماده غذایی بومی 49.250 تومان است. 

تیلیت کشک
کشک: 2 ظرف 200 گرمی/ کاهو یا سبزی: نیم‌کیلو/ خیارسبز: یک کیلوگرم/ سیر:‌ چند حبه/ پیاز و کنجد بوداده: به میزان دلخواه

کشک رامک 200 گرمی: 9.000 تومان(عدد در نظر گرفته شده 18.000 تومان می‌باشد.)

کشک محلی: یک کیلوگرم 150تا170 هزارتومان می‌باشد که در صورت استفاده از این نوع کشک باید حداقل 80 هزار تومان هزینه نمود.

کاهو یا سبزی خوردن: هر یک کیلوگرم 8 هزارتومان (عدد در نظر گرفته شده 4.000 تومان می‌باشد.)

خیار: هر یک کیلو 7 هزار تومان

نان محلی تیری هر عدد:‌ 2750 تومان (رقم به دست آمده برای 5 نان تیری 13.750 تومان)

سیر: یک کیلوسیر 38 هزار تومان است. (عدد در نظر گرفته شده 7500 تومان برای 200 گرم می‌باشد.)

ادویه مخصوص کشک، پونه، نعناخشک: به میزان لازم

اگر کشک مصرفی را کشک پاستوریزه در نظر بگیریم، هزینه آماده‌سازی برای 5 نفر، 50.250 تومان می‌شود. اگر قرار باشد کنار کشک، ‌بادمجان سرخ‌شده، کنجد، کشمش یا خرما هم باشد باید چیزی حدود 20 هزارتومان بیشتر هزینه کرد.

تیلیت آب بنه
بنه کوبیده شده: 500 گرم/ کاهو یا سبزی نیم‌کیلو/ خیار: یک کیلوگرم/ گوجه: 500 گرم/ پیاز: 250 گرم/ رب انار: 2 تا 3 قاشق.

یک کیلوگرم بنه : 42000 تومان (رقم به دست آمده برای نیم کیلو بنه 21000 تومان است.)

کاهو یا سبزی خوردن: هر یک کیلوگرم 8 هزارتومان (رقم به دست آمده برای نیم کیلو بنه 4 هزار تومان است.) 

خیار: هر یک کیلو 7 هزار تومان

نان محلی تیری هر عدد:‌ 2750 تومان (رقم به دست آمده برای 5 نان تیری 13.750 تومان)

پیاز یک کیلوگرم: 7000  تومان (رقم محاسبه شده برای 250 گرم پیاز1.750 تومان)

رب انار خانگی: 120 -100 هزارتومان(عدد در نظر گرفته در محاسبات 100 گرم معادل 10 هزار تومان می‌باشد.)

با احتساب تیلت آب بنه برای یک خانواده 5 نفره 57.500 تومان آب می‌خورد.

بدین ترتیب قیمت 6 غذای ساده بدین شکل می‌شود:
دوپیازه آلو: 25.500 هزار تومان
املت: 34.700 
تیلیت ماست: 37.250 تومان
تیلیت آب انار: 49.250 تومان
تیلیت کشک: 50.250 تومان
تلیت آب بنه: 57.500 تومان


/ عکس: مریم روانشاد
نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها