تعداد بازدید: ۳۲۶
کد خبر: ۱۱۰۸۰
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۰ - 2021 02 November
جلوگیری از عرضه آفت‌کش‌ های تقلبی و مبارزه با سودجویان عرصه سموم غیرمجاز در حفظ سلامت مردم و محیط‌ زیست بسیار مؤثر است.
روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی: جلوگیری از عرضه آفت‌کش‌های تقلبی و مبارزه با سودجویان عرصه سموم غیرمجاز نه تنها از هدر رفت سرمایه‌های مادی کشاورزان جلوگیری می‌نماید بلکه در حفظ سلامت مردم و محیط‌زیست بسیار مؤثر است.

مسئول واحد حفظ نباتات مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان نی‌ریز گفت:  سموم تولید داخل باید دارای نشان و شماره تماس کارخانه و در صورت خارجی بودن نیز درج نشانی و شماره تماس شرکت وارد کننده الزامی است.

زهرا مستفیضی تأکید کرد: تهیه سموم باید از مراکز و فروشگاه‌های معتبر که دارای پروانه تأسیس،  پروانه اشتغال به کار دارای اعتبار، مسئول فنی از سازمان نظام مهندسی و منابع طبیعی استان و جواز کسب معتبر باشند.

به‌گفته وی؛ کشاورزان در هنگام خرید هر نوع سم ابتدا تاریخ تولید و انقضاء، شماره ثبت و شماره پروانه آن را بررسی و در صورت خدشه‌داربودن این اعداد و شماره‌ها از خرید آن اجتناب کنند .

مستفیضی اظهار کرد: برای تشخیص سم تقلبی می‌توان قوطی سم را مقابل نور دهید و رنگ آن را مشاهده کرد؛ سم خالص باید غلیظ و کدر باشد وگرنه درصد خلوص آن کم است. 

این کارشناس مسئول ابراز کرد: در صورت وجود هرگونه سوراخ روی پلمپ قوطی سم، ضمن اطلاع به فروشنده، از خرید آن خودداری کنید زیرا ممکن است با جایگزین کردن آب به جای سم، درصد خلوص آن را پایین آورده باشند.

وی تصریح ‌کرد: بعضی از سموم در بین گیاهان و دام نامی مشترک دارند؛ مثلاً دیازینون، که هم گیاهی آن وجود دارد و هم دامی و یا بعضی از کنه‌کش‌ها. لذا باید توجه داشت که سم حتماً گیاهی باشد؛ در غیر این صورت خسارت جبران ناپذیری به باغ یا مزرعه وارد خواهد شد.

مسئول واحد حفظ نباتات مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان نی‌ریز گوشزد کرد: همیشه گران خریدن دلیل بر کیفیت بالای سم نیست بلکه باید توجه داشت، سم با کیفیت را زیر نظر کارشناسان کشاورزی خریداری‌ نمود.

وی هشدار داد: سم در مقدار مشخص شده باید مصرف شود؛ خود تجویزی و استفاده بدون نظر کارشناس ممکن است باعث مقاومت آفات به سم شود.

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها