تعداد بازدید: ۲۶۸
کد خبر: ۱۰۸۴۷
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۹ - 2021 10 October
اُ. هنری با نام اصلی ویلیام سیدنی پورتر، نویسنده‌‌ آمریکایی (۱۸۶۲ - ۱۹۱۰). داستان‌های کوتاه او به دلیل لطافت طبع، بازی با کلمات، شخصیت‌پردازی شورانگیز و پایان هوشمندانه و غافلگیرانه معروف هستند. 

پورتر از زمان کودکی همواره در حال مطالعه بود و کتاب‌های فراوانی را می‌خواند، اما کتاب مورد علاقه او ترجمه انگلیسی کتاب هزار و یک شب (از عربی) بود. 

پورتر ظرف چند سال، چند شغل متفاوت داشت. داروساز، نقشه‌کش، تحویلدار بانک، و روزنامه‌نگار. او همچنین در کنار کار، به نویسندگی پرداخت.

داستان‌های اُ. هنری به دلیل پایان غافلگیرانه معروف هستند، تا حدی که اصولاً این نوع پایان را «پایانِ نوع اُ. هنری» می‌نامند.

این نویسنده در طول عمر خود بیش از ۴۰۰ داستان کوتاه نوشت. جایزه امروزه اُ. هنری، جایزه‌ای نفیس است که هر سال به داستان‌های کوتاه برجسته اعطا می‌شود. 

جمله‌ای از او مشهور است: در هر چیزی، داستانی وجود دارد. من برخی از بهترین ایده‌های داستان‌هایم را از نیمکت پارک‌ها، تیرهای چراغ برق و دکه‌های روزنامه‌فروشی گرفته‌ام.

برخی از داستان‌های او عبارت‌اند از:
«هدیه مغان»: دربارهٔ زوج جوانی است که پول زیادی در اختیار ندارند، اما نومیدانه تلاش می‌کنند برای یکدیگر هدیه کریسمس بخرند. دلا بدون اطلاعِ جیم، ارزشمندترین دارایی خود یعنی موهای زیبایش را می‌فروشد تا زنجیری از جنس پلاتین برای ساعت جیم بخرد؛ از سوی دیگر، جیم هم بدون اطلاعِ دلا، ارزشمندترین دارایی خود یعنی ساعتش را می‌فروشد تا دو شانه جواهرنشان برای موهای زیبای دلا بخرد. از هنگام نگارش این داستان در قرن بیستم، ماجرای آن بارها مورد تقلید، اقتباس، بازنویسی یا بازگویی قرار گرفته‌است.

«باج رئیس قرمز»: در این داستان، دو مرد یک پسربچه ده‌ساله را می‌دزدند. پسربچه آنقدر بی‌ادب و بداخلاق است که در نهایت آن دو مرد از روی ناچاری ۲۵۰ دلار به پدر او می‌پردازند تا پسرش را پس بگیرد.
نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها