تعداد بازدید: ۲۶۳
کد خبر: ۱۰۸۴۴
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۴ - 2021 10 October
لذت باغبانی
با ترفند‌هایی که در ادامه می‌خوانید، می‌توانید در خانه باغبانی و گل‌کاری حرفه‌ای داشته باشید.

1- گیاه مناسب انتخاب کنید
نخستین قانون برای داشتن باغچه تمیز و مرتب، انتخاب گیاه مناسب است. ابتدا باید خاک باغچه و باروری آن را مورد بررسی قرار دهید و سپس گیاهانی انتخاب کنید که در آن شرایط به خوبی رشد می‌کنند. به طور مثال، نوعی سوسن است که در گرما و آفتاب شدید هم دچار آفت نمی‌شود.

2- یک لایه لاشبرگ اضافه کنید
لاشبرگ، برگ و خاشاکی است که دور ساقه گیاه انباشته مى کنند تا سرما نخورد یا رطوبت از دست ندهد. ۳ تا ۵ سانتی‌متر لاشبرگ روی خاک باغچه بریزید تا خاک رطوبت خود را حفظ کند و سریع خشک نشود. بهتر است این لاشبرگ‌ها را از گیاهان ارگانیک همچون پوست نارگیل، پوسته رنده شده درخت یا کمپوست انتخاب کنید.

3- به ساده‌ترین روش آبیاری کنید
وقت خود را برای آبیاری با شلنگ هدر ‌ندهید. شلنگ‌های نشت آب بخرید و آن‌ها را در باغچه قرار دهید. این شلنگ‌ها نفوذپذیر هستند و آب به مقدار کم، اما دائمی از سطح آن‌ها بیرون نشت می‌کند. این شلنگ را داخل باغچه بگذارید و روی آن را با لاشبرگ بپوشانید. تنها کاری که شما باید انجام دهید باز کردن شیر آب است.

4- باکس و گلدان‌های خود را همیشه
خیس نگه دارید
در طول تابستان نباید اجازه دهید گلدان‌های گل و باکس‌ها گیاهان شما خشک بشوند. برای این منظور از سیستم آبیاری قطره‌ای استفاده کنید تا خاک گلدان همیشه مرطوب بماند.

علف‌های هرز را تا کوچک هستند، ریشه‌کن کنید

اجازه ندهید علف‌های هرز در باغچه یا گلدان‌های شما رشد کنند. از همان ابتدا که جوانه زدند آن‌ها را ریشه کن کنید و اجازه ندهید تا دوباره رشد کنند. نوعی از علف‌های هرز می‌توانند در یک فصل ۱۵۰ هزار تخم تولید کنند. بنابراین، پیش از اینکه همه باغچه را پر کند آن را نابود کنید.

5- گیاهان خود را نیز عقیم کنید
فقط علف‌های هرز نیستند که می‌توانند تخم‌ریزی و رشد کنند. برخی از گل‌های باغچه همچون گیاهان سیاه چشم، کلئوم و داتوره هم خودشان تخم‌ریزی و رشد می‌کنند. باید پیش از اینکه همه باغچه از این گل‌ها پر شود، آن‌ها را هرس کنید.

6- برای باغچه حاشیه درست کنید
با پلاستیک، آجر یا خاک برای باغچه خود حاشیه و لبه درست کنید. سعی کنید این وسایل را تا عمق ۱۵ سانتی‌متر در خاک فرو کنید تا علف‌های هرز امکان رشد در آن منطقه نداشته باشند.

7- یادداشت‌برداری کنید
از کتاب‌ها یا مقالات کشاورزی برای بهبود باغچه خود استفاده کنید. بعلاوه، می‌توانید هر هفته وضعیت باغچه خود را یادداشت کنید. حتی می‌توانید در فصل‌های مختلف از باغچه خود عکس بگیرید و وضعیت آن را مورد بررسی قرار دهید.

8- شیب درست کنید
برای اینکه جلوی خانه یا گوشه‌ای از باغچه را با گل و گیاه زیبا کنید، می‌توانید به صورت شیب‌دار گل‌کاری کنید. این کار باعث می‌شود تا برای ساخت زمین و هموار کردن آن هزینه نکنید.

9- از کمپوست درست استفاده کنید
کشاورزان و باغبان‌ها ارزش کمپوست (کود تهیه شده از برگ و فضولات گیاهان) را به خوبی می‌دانند. کود گیاهی باعث می‌شود تا خاک بهتر نفس بکشد و آب سریع‌تر جذب شود. این نوع کود‌ها همچنین کمک می‌کنند تا خاک‌های ماسه‌ای برای زمان بیشتر آب را در خود حفظ کنند. برگ‌های خشک باغچه را دور نریزید و از آن‌ها به عنوان کود بهره بگیرید.

10- از ابزار مناسب استفاده کنید
ابزار‌هایی انتخاب کنید که اندازه دست شما هستند تا بتوانید به راحتی از آن‌ها استفاده کنید. به طور مثال، دستکش، قیچی هرس کردن و ....

11- حفظ سادگی باغچه
باغچه را تا حد امکان ساده و خلوت نگه دارید تا بتوانید به خوبی به آن رسیدگی کنید. دست کم، در ابتدای مسیر با گل کاری‌های کم و خلوت شروع کنید و سپس به مرور به تعداد گیاهان بیفزایید.
نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها