به پایگاه خبری - تحلیلی هورگان خوش آمدید... هورگان یعنی محل زایش خورشید      
تعداد بازدید: ۳۲۴
print
send
کد خبر: ۱۰۷۴۸
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۹     -       2021 03 October
باروری ابرها در ایران از آبان تا پایان اردیبهشت انجام می‌شود.
*/آیا باران پاییزی می‌بارد؟
ایرنا:

منصوره حسنی مدیرعلمی طرح باروری ابرها گفت: در باروری انجام شده در شمال‌غرب کشور حدود ۱۶۰ میلیون مترمکعب و در فلات مرکزی یک میلیارد و ۱۳۷ میلیون مترمکعب نسبت به بارش در حالت طبیعی بارندگی اتفاق افتاده است.

... قابلیت تأیید شده باروری ابرها در افزایش فصلی بارش پنج تا ۱۵ درصد است و فرصت‌های باروری بسته به ماه، سال و منطقه‌ای که در آن اجرا می‌شود متغیر است.

اگر تَر سال باشد فرصت‌های باروری بیشتر است و اگر در سال‌های خشکسالی و نبود ابر بخواهیم از طریق باروری ابرها بارش ایجاد شود دید و تفکر اشتباهی است.

منصوره حسنی با اشاره به اینکه ۴۶ درصد ابرها به روش هوایی قابل بارورشدن هستند، اظهار داشت: ۴۷ درصد بارش از طریق زمینی و ۶۶ درصد هم از طریق هوایی قابل باروری هستند و در صورت ترکیب این دو شیوه امکان باروری درصد بیشتری از بارش فراهم می‌شود.

در همین رابطه کامران کامرانی کارشناس هواشناسی نی‌ریزان فارس گفت: متأسفانه پاییز خشکی در انتظار ایران است و تنها شاید بخشهای بسیار محدودی از جنوب شرق (سیستان) شرایط نرمالی داشته باشد و بسیار بعید است به عرض‌های بالاتر کشیده شود.

البته همه اینها دلایل خاص خود را دارد اما می‌توان در یک کلمه گفت موتورهای راه‌اندازی جریانات مرطوب به سمت خاورمیانه و ایران در پاییز امسال خشک است. این حرف به معنی بارش صفر نیست بلکه مقصود بارش‌های کمتر از حالت طبیعی است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد