تعداد بازدید: ۶۱۴
کد خبر: ۱۰۶۶۵
تاریخ انتشار: ۰۱ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۱ - 2021 23 September
برای نخستین‌بار در استان فارس
مدیر جهادکشاورزی شهرستان نی‌ریز از اجرای طرح تحقیقاتی «بررسی سازگاری ارقام تجاری و ژنوتیپ‌های بادام امید‌بخش» در منطقه مشکان واقع در بخش پشتکوه نی‌ریز خبر داد.
روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی: علیرضا بصیری گفت: این پروژه برای اولین‌بار در استان فارس با همکاری مؤسسه تحقیقات علوم باغبانی کشور، سازمان جهاد کشاورزی فارس و این مدیریت درحال انجام است.

وی تصریح‌کرد: در این طرح 60 ژنوتیپ و رقم تجاری بر روی پایه‌های رویشی GN،GF677 و بذری به تعداد 6 نهال از هر ژنوتیپ، در سطح یک هکتار و به مدت 5 سال خصوصیات فیزیولوژیکی، بیوشیمیایی و میوه‌شناختی آنان مورد ارزیابی قرارمی‌گیرد تا بهترین ارقام یا ژنوتیپ‌ها از نظر کمی و کیفی برای استفاده در برنامه‌های توسعه و اصلاح باغ‌های بادام استان فارس انتخاب شوند. 

وی یادآور شد: با توجه به در اختیار داشتن پایه‌های رویشی مذکور توسط بهرام زارعی بهره‌بردار طرح، این پایه‌ها در فروردین 1398 در نهالستان مورد نظر با رعایت اصول فنی؛ کشت و در سال 1399 با تأمین پیوندک ژنوتیپ‌های مدنظر توسط مؤسسه تحقیقات روی پایه‌های مذکور پیوند زده‌شد و پس از تهیه بستر مناسب کاشت و اجرای سیستم آبیاری تحت فشار در اسفندماه همان‌سال به بستر اصلی منتقل شدند که در حال حاضر از رشد رویشی و شرایط مطلوبی برخوردار هستند.


نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها