تعداد بازدید: ۴۴۹
کد خبر: ۱۰۱۸۱
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۸ - 2021 20 July
ازدواج های محکوم به شکست
زارعی / مسئول واحد سلامت نوجوانان و جوانان شبکه بهداشت و درمان نی‌ریز

ازدواج یکی از مهم‌ترین رویدادهای زندگی است که می‌تواند موجب آرامش و سلامت فرد شود و برعکس، در صورتی که شخص همراه اشتباه انتخاب شود، موجب آسیبهای جسمی و روانشناختی به فرد و طرف مقابلش خواهد شد. 

اما ازدواج با چه کسانی به احتمال زیاد ناموفق است؟  

١) فرد معتاد:
بنا به دلایل زیر، فردی که مصرف کننده مواد است فرد مناسبی برای ازدواج نیست و ازدواج با او، به احتمال زیاد ناموفق خواهد بود :

- دچار آسیب دیدگی ساختارهای فکری، هیجانی و رفتاری است.

- دچار نوسان در خلق و خو و همچنین عدم ثبات در تفکر،  هیجان و رفتار است.

- دچار مشکل در انجام وظایف همسری (رابطه عاطفی و جنسی بهنجار و ... ) است.

- مصرف مواد، نشان دهنده وجود مشکلات عمیق در فرد است.

٢) فردی كه در خانواده آشفته بزرگ شده:
این افراد الگوهای ارتباطی مناسب ندارند، حل مسائل و مشکلات را  نمی‌آموزند و ناخودآگاه در ارتباط با همسر، از شیوه‌های نادرست ارتباطی و رفتاری پدر و مادر خود استفاده می‌کنند. 

علاوه بر این، دچار آسیبهای روانشناختی (مانند اضطراب، افسردگی، پرخاشگری، آستانه تحمل پایین و ... ) هستند و شرایط روانشناختی بهنجاری برای تشکیل زندگی مشترک ندارند.

٣) تفاوت سنی بسیار زیاد:
زمانی که اختلاف سنی زن و مرد زیاد باشد، دو طرف نمی‌توانند نقشهای طبیعی و وظایف همسری را به شایستگی انجام دهند و در نتیجه دچار تعارض و مشکلات فراوان خواهند شد. به عبارتی هر فرد محصول دوره زمانی خود و تجربه در آن زمان است.

٤) فردی که دارای اختلالات شخصیتی است: 
تفاوتهای هوشی زیاد بین دو انسان و نداشتن سلامت روانی موجب عدم درک طرف مقابل می‌شود و به ارتباط نابهنجار بین زن و شوهر منجر می‌گردد. 

٥) وقتی نتوانسته‌اید 
احساس مثبت و گرایش عاطفی به وی داشته باشید: 
اگر در دوران آشنایی و در دیدارهای مکرر احساس مثبت و خوبی رخ نداده، در آینده و در زندگی مشترک نیز نمی‌تواند اتفاق بیفتد و تبدیل به تحمل و شکنجه در زندگی مشترک خواهد شد. 

٦) فردی که هنوز درگیر 

رابطه عاطفی با فرد دیگر است: 
چنین فردی نمی‌تواند دهنده یا پذیرنده عواطف و احساسات همسرش باشد. این امر موجب فاصله و عدم رضایت از زندگی زناشویی خواهد شد. بهتر است با کمک مشاور، درگیری فکری و عاطفی حل شود و سپس فرد به رابطه جدید و ازدواج فکر کند.

٧) فردی که بینش درستی از  ازدواج ندارد: 

حوزه اثر ازدواج بسیار وسیع است و در ابعاد فردی (مانند تفکر، احساسات و رفتار) و همچنین ابعاد اجتماعی (مانند خانواده، محیط کار، دوستان و جامعه) گسترده است.

شخصی که معنی واقعی ازدواج را نمی‌داند و یا بینش درستی از ازدواج ندارد، نمی‌تواند نقش همسری را به خوبی بازی کند و در روابط با همسر خود دچار اختلاف، تنش و آسیب بی‌مورد می‌شود.

٨) فردی که از مهارت‌های همسرداری برخوردار نیست: 
 مهارت همسرداری مانند نقشه راهی است که به افراد کمک می‌کند  تا در فراز و نشیبهای زندگی در کنار هم باشند و موانع و مشکلات فردی و  بین فردی را حل کنند و شرایطی ایجاد کنند تا از داشتن یکدیگر و در کنار هم بودن لذت ببرند.
داشتن این مهارت برای رضایت زندگی زناشویی حیاتی است.

برگرفته از: 
فرهنگی، عبدالله (١٣٩٧) هشت گام برای ازدواج موفق، گرگان: ریحانی گرگان


نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها