تعداد بازدید: ۴۳۵
کد خبر: ۱۰۰۲۹
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۲ - 2021 23 June
همه بیماران دیابتی که انسولین قلمی استفاده می‌کنند، حتماً باید به مراکز تخصصی که از سوی دانشگاه‌های علوم پزشکی اعلام شده مراجعه کرده و اطلاعاتشان را در سامانه مدیریت بیماری‌های نادر ثبت کنند.
رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزرات بهداشت با بیان این مطلب گفت: توزیع پن انسولین از این طریق ساماندهی می‌شود.

دکتر مهدی شادنوش با اشاره به جزئیات ساماندهی توزیع انسولین قلمی در کشور گفت: در ماه‌های آینده به مرور فقط به کسانی انسولین قلمی تعلق می‌گیرد که در سامانه ثبت اطلاعات شده باشند. بنابراین هر دانشگاه علوم پزشکی یک سری مرکز تخصصی را اعلام کرده و دیابتی‌هایی که انسولین قلمی دریافت می‌کنند، باید جهت ثبت اطلاعاتشان به این مراکز مراجعه کنند.

وی ادامه داد: ما برای این اقدام یک فرصت یک ماهه گذاشته‌ایم و ممکن است مهلت را یک ماه دیگر هم تمدید کنیم. اما همه بیماران هرچه سریع‌تر مراجعه کنند تا دچار اختلال نشوند. بنابراین توزیع پن انسولین ازطریق سامانه مدیریت بیماری‌های نادر ساماندهی می‌شود.

وی تأکید کرد: پیش از این هر فردی که انسولین نیاز داشته، آن را به هر طریق دریافت می‌کرده؛ اما از این به بعد قرار است بحث توزیع انسولین قلمی ساماندهی شود و همه باید یک بار در سامانه مدیریت بیماری‌های نادر ثبت‌نام کرده باشند. بنابراین حتی اگر قبلاً هم انسولین قلمی دریافت می‌کردند، اکنون باید اطلاعاتشان را ثبت کنند تا در سامانه موجود باشد.

در همین رابطه رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان نی‌ریز عنوان داشت: «برای این که انسولین توسط افراد سودجو از دسترس مردم عزیز خارج نشود، سامانه‌ای جهت توزیع این داروی حیاتی و گران قیمت طراحی شده که با ایجاد بانک اطلاعاتی جهت بیماران دیابتی، این دارو به این عزیزان ارائه می‌گردد‌.»

دکتر داور آل داود گفت: «همشهریان دیابتی که در حال درمان با انسولین هستند، جهت ثبت‌نام باید روزهای یکشنبه به واحد NCD کلینیک تخصصی بیمارستان شهدا مراجعه کنند تا اسامی آنها جهت اختصاص سهمیه ثبت گردد. هر چند پیگیری می‌کنیم تعداد روز آن افزایش یابد.»

وی افزود: «اگر افراد در سامانه ثبت نشده باشند، امکان گرفتن انسولین به صورت بیمه‌ای وجود ندارد‌. پس باید قبل از این که به دارو احتیاج داشته باشند، در سامانه ثبت شوند.»
نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها