تعداد بازدید: ۸۹
کد خبر: ۲۰۳۷۷
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۳:۱۸ - 2024 14 June
به گفته مدیر جهادکشاورزی نی ریز، بردهی انجیرستان‌های این شهرستان در سطحی بالغ بر ۵ هزار هکتار از خرداد ماه شروع شده و تا تیرماه ادامه دارد.
نویسنده : روابط عمومی جهادکشاورزی نی‌ریز

علیرضا بصیری با اشاره به این که نی‌ریز یکی از قطب‌های تولید انجیر استان و کشور است، تصریح‌کرد: ارقام گرده افشان موجود، دانه سفید، قاسمی (پوزدنبالی)، کوهکی، تومسجدی، خرمایی، ویل وحشی، شاه انجیری، دانه‌سبز، آتشی، فریدونی، آبگزی، فعل سربسته و مهارلویی است که رقم‌های برانجیر استفاده شده در نی‌ریز بیشتر قاسمی و دانه سفید است و از شهر‌های همجوار، چون ایج و استهبان تأمین می‌شود.

وی ابراز داشت: بَری قابل استفاده و مفید است که زنبورگرده افشان (بلاستوفاگا) کافی و گرده مناسب برای تلقیح میوه‌های خوراکی داشته باشد. زرد، زیادرس و در هنگام لمس‌کردن سرد (سردخانه‌ای) نبوده و آفت زنبور نارنجی رنگ ترومیده نداشته باشد.

بصیری همچنین تأکیدکرد: در زمان گرده‌افشانی انجیر، باید دقت شود میوه بَر آسیب نبیند و کمترین فشار به آن وارد شود تا تلفات زنبور آن کم و در نتیجه با افزایش طول عمر آن، فرصت و تعداد دفعات خروج زنبور‌ها بیشتر شود.

به‌گفته وی، بر پایه تحقیقات صورت گرفته، قوطی‌های کاغذی جایگزین مناسبی برای قوطی‌های فلزی هستند و دمای مناسب گرده افشانی، ۱۷ تا ۲۷ درجه سانتی‌گراد است. در اوج گرما باید از بردهی خودداری شود و اگر دما به ۳۶ درجه سانتی‌گراد برسد، طول عمر زنبور به یک ساعت کاهش خواهدیافت.

مدیر جهادکشاورزی نی‌ریز در پایان افزود: میوه‌های درخت بر انجیر غیر خوراکی و دارای گل‌های نر و ماده هستند. درخت گرده افشان در سال، معمولاً سه محصول پاییزه، زمستانه و بهاره تولید می‌کند که زنبور‌های میوه بهاره از آن خارج شده و به دنبال محصول پاییزه برای تخم‌گذاری می‌گردند و به طور ناخواسته وارد میوه انجیرخوراکی شده و عمل گرده افشانی را انجام می‌دهند. /*

 

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها