تعداد بازدید: ۱۳۶
کد خبر: ۲۰۳۷۵
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۷:۴۱ - 2024 14 June
به گفته مدیر جهاد کشاورزی استهبان، بازار منحصر به فرد بَرانجیر از نیمه خرداد تا پایان گرده افشانی باغ‌های انجیر برپا است.
نویسنده : روابط عمومی جهادکشاورزی استهبان

مهدی اعیان‌منش عنوان داشت: با آغاز فرآیند گرده‌افشانی باغ‌های انجیر که در اصطلاح محلی بَردهی می‌گویند، بازار فصلی و محلی بَرانجیر مانند سال‌های قبل برپا می‌شود که انحصاری شهرستان استهبان بوده و با توجه به ویژگی‌های خاص، هر ساله بازدید کنندگانی از سطح شهرستان، استان و حتی نقاطی از کشور دارد.

مهدی اعیان‌منش بیان داشت: هدف از راه اندازی این بازار متمرکز کردن خرید و فروش بَرانجیر در مکانی مناسب برای رفاه حال خریداران و فروشندگان بَرانجیر و پاسخگویی و نظارت کارشناسان جهاد کشاورزی و کلینیک گیاهپزشکی در زمینه کیفیت و قیمت بَرانجیر وارد شده به بازار انجیر است.

وی افزود: با توجه به سطح بالای باغ‌های انجیر استهبان، بَرانجیر‌های تولیدی شهرستان که عمدتاً مربوط به منطقه ایج است، پاسخگوی نیاز شهرستان نبوده و از شهرستان‌های مجاور از جمله نی‌ریز، داراب، شیراز و کازرون به بازار وارد و تولیداتشان به متقاضیان سطح شهر، استان و کشور عرضه می‌شود.

اعیان‌منش تأکید کرد: باغداران باید در زمان خرید به کیفیت بَرانجیر، میزان دانه گرده در آن، تعداد زنبور بلاستوفاگا، آلوده نبودن به زنبور ترومیده و نماتد گرده‌خوار و انتخاب رقم مناسب توجه داشته باشند. بهترین زمان مراجعه به بازار برای خرید بَرانجیر ساعات اولیه روز ساعات خنک روز مانند صبح زود و یا عصر است تا از تلفات زنبور بلاستوفاگا کاسته و مدت زمان فعالیت زنبور در فرایند گرده افشانی افزایش یابد. /*

 

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها