تعداد بازدید: ۴۷
کد خبر: ۲۰۳۷۱
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۱۲ - 2024 14 June
نویسنده : یورونیوز فارسی

با وجود این‌که آگاهی عمومی نسبت به خطرات مصرف دخانیات افزایش پیدا کرده و دولت‌ها هرسال درباره عوارض آن هشدار می‌دهند، اما همچنان بیش از یک میلیارد نفر سیگاری در جهان وجود دارد. داده‌ها می‌گویند مردم کشور‌های جنوب شرق آسیا و اروپا بیشترین مصرف کنندگان دخانیات در جهان هستند.

براساس آمار سازمان جهانی بهداشت در حال حاضر ۱.۲۵ میلیارد نفرسیگاری در سراسر جهان وجود دارد که ۸۰ درصد آن‌ها در کشور‌های با درآمد کم یا متوسط ​​زندگی می‌کنند.

داده‌های مربوط به سازمان جهانی بهداشت و بانک جهانی در سال ۲۰۲۰، حاکی از آن است که بالاترین میزان افراد سیگاری با رقمی حدود ۲۶.۵ درصد در کشور‌های جنوب شرق آسیا زندگی می‌کنند و پس از آن اروپا با ۲۵.۳ درصد قرار دارد. اروپا همچنین با حدود «دو برابر میانگین جهانی» رکورددار بیشترین زنان سیگاری در جهان است.

جزیره نائورو، واقع در اقیانوسیه در صدر رتبه بندی آمار‌های سازمان جهانی بهداشت قرار دارد، براساس این داده‌ها حدود ۴۸.۵ درصد مردم این کشور یعنی تقریبا نیمی از جمعیت آن سیگاری هستند.

میانمار با حدود ۴۴.۱ درصد جمعیت سیگاری در رتبه دوم و کشور کیریباتی با ۴۰.۶ درصد در رتبه سوم قرار گرفته است.

کشور صربستان با ۳۹.۸ درصد جمعیت سیگاری در اروپا جایگاه اول و در جهان در جایگاه چهارم قرار دارد.

مصرف سیگار در ایران
براساس آخرین مطالعه وضعیت مصرف دخانیات ایران در سال ۱۴۰۰، حدود ۱۴ درصد جمعیت کشور مصرف کننده محصولات دخانی هستند که در این میان ۹.۳۳ سیگار و ۴.۵ درصد نیز مصرف کننده قلیان هستند. بنابر نتایج این مطالعه، ۴.۴ درصد زنان ایرانی دخانیات مصرف می‌کنند که ۰.۷۷ درصد آن‌ها سیگاری هستند و ۳.۶۴ درصد نیز قلیان می‌کشند.

این مطالعه همچنین نشان می‌دهد، ۲۵.۸۸ درصد مردان ایرانی از محصولات دخانی استفاده می‌کنند که از این میزان، ۱۹.۹۵ درصد سیگار و ۵.۵۶ درصد قلیان می‌کشند.

بنابر اعلام وزارت بهداشت ایران میزان دخانیات طی سال‌های ۱۳۹۵ تا ۱۴۰۰ میان مردان و زنان به ترتیب ۳ و ۱۱ درصد افزایش یافته است.

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها