تعداد بازدید: ۱۱۴
کد خبر: ۲۰۲۱۴
تاریخ انتشار: ۰۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۲:۰۰ - 2024 25 May
دانستنیهای خودرو
بخش مکانیک خودرو هنرستان فنی و حرفه‌ای باهنر نی ریز

همزمان با گرم‌تر شدن هوا شرایط نگهداری برای دارندگان خودرو نیز سخت‌تر می‌شود چرا که گرم شدن زیاد قطعات ماشین می‌تواند موجب خسارت و یا از بین رفتن آن شود.  

راهکار‌های نگهداری خودرو در فصل تابستان:

۱-گرمای زیاد و بیش از حد باعث آسیب‌دیدگی موتور می‌شود؛ بنابراین همواره از وجود آب کافی در سیستم خنک‌کننده پیشرانه یا همان رادیاتور اطمینان پیدا کرده و پس از پیمودن هر ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ کیلومتر، سطح آب آن را بازدید کنید.

۲-هر ۸ تا ۱۰ هزار  کیلومتر تسمه پروانه را بررسی کنید تا علاوه بر سلامت بافت، لقی آن در حد و اندازه‌های توصیه شده باشد.

۳-وجود ضدیخ در آب رادیاتور حتی در فصل تابستان نیز مفید است، زیرا دمای جوش آب را بالا برده و از رسوب‌گرفتگی و خوردگی زودهنگام آن جلوگیری می‌کند.

۴-هر دو سال یک بار باید آب درون رادیاتور را خالی کرده و اقدام به تمیز کردن و رسوب‌زدایی لوله‌های آن کنید. نکته قابل توجه آن که برخی برای جلوگیری از رسوب‌گرفتگی لوله‌های درون رادیاتور، به درون آن آب مقطر می‌ریزند. این عمل اشتباه است، زیرا این کار باعث زودتر زنگ‌زدن و سوراخ شدن و خوردگی لوله‌های رادیاتور می‌شود.

۵-عملکرد نادرست و نادقیق سیستم سوخت رسانی و جرقه نیز می‌تواند سبب افزایش دمای موتور و جوش آوردن آن در تابستان شود؛ بنابراین بهتر است در هر ۸ تا ۱۰ هزار کیلومتر، تنظیم موتور خودرو را انجام دهید.

۶- در هر ۸ تا ۱۰ هزار کیلومتر شمع‌ها را بازدید و تمیز کنید و حداکثر هر ۲۵ هزار کیلومتر، آن‌ها را تعویض کنید.

۷-در فصل گرما، آب باتری نیز زودتر تبخیر می‌شود؛ بنابراین در هر بار تعویض روغن، آب باتری‌ها را نیز بررسی و کنترل کنید و در صورت کمبود آب، فقط به آن آب مقطر اضافه کنید.

۸-از پارک کردن اتومبیل در زیر نور مستقیم آفتاب خودداری کنید تا بدین وسیله تبخیر بنزین از باک اتومبیل را به حداقل برسانید.

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها