به پایگاه خبری - تحلیلی هورگان خوش آمدید... هورگان یعنی محل زایش خورشید      
تعداد بازدید: ۱۹۱
print
send
کد خبر: ۹۱۹۷
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۴     -       2021 10 January
روستای گردشگری دهمورد که به عنوان یکی از روستاهای مهم و تاریخی در کشور به شمار می‌رود این روزها گرفتار معدنی سیاه رنگ به نام کروم شده است!

اوائل امسال کوه مشرف به دهمورد برای معدن‌کاوی مجوز گرفته و این مسئله چند ماهی است که اعتراض اهالی را به همراه داشته است.


آنان معتقدند کوهی که مشرف به روستاست اگر دستکاری شود سبب خواهد شد تا دهمورد از لیست روستاهای هدف گردشگری خارج شود. همچنین سر و صدای ناشی از معدنکاری امان مردم را خواهد برید و تولید ریزگردها سکونت افراد را در روستا با مشکل روبرو خواهد کرد.


دهیار این روستا با اعلام اینکه برای گرفتن این مجوز سه بار پیاپی از طرف شهرستان مخالفت شده و مدیرکل میراث نیز ممنوعیت آن را اعلام کرده است گفت: اما مشخص نیست که چگونه مجوز صادر شده است؟!


بنا به گفته محمدرضا معصومی، دهمورد دارای ۸۰۰ خانوار با ۲۴۸۰ نفر جمعیت می‌باشد.


او معتقد است: از زمانی که دهمورد به عنوان روستای گردشگری معرفی شده رونق یه روستا بازگشته است.


البته بر اساس بررسی‌های نی‌ریزان فارس در حال حاضر با مخالفت مردمی و همچنین مسئولان شهرستان بختگان این معدن نتوانسته شروع به کار کند.


مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نی‌ریز هم در گفتگو با ما اعلام کرد: برای تمامی آثار تاریخی حریم‌هایی مشخص است؛ حتی اگر شهرداری و آبفا بخواهند در جایی حفاری کند حتماً باید استعلام‌های لازم را از ما بگیرد اما مشکل آنجاست که بر اساس قانون ۲۴ معادن اگر اداره‌ای که از او استعلام شده ظرف دو ماه جواب ندهد به منزله پاسخ مثبت خواهد بود و همین عامل سبب شده تا بسیاری از کسانی که تقاضای ثبت معدن دارند در مهلت قانونی به میراث مراجعه نکنند و یا به روزهای آخر مهلت باقیمانده کار را بکشانند و در واقع فرصت سوزی می‌کنند و با توجه به اینکه نیروهای ما کم است و پهنه‌های معدنی نیز که باید بررسی شود بسیار گسترده و زمانبر است و متقاضیان با این اقدام عملا میراث فرهنگی را دور می‌زنند.


البته مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی فارس به این مشکل قانونی هم طی نامه‌ای به طالبیان معاون وزیر میراث کشور در تاریخ ١٩ آبان ١٣٩٩ اعتراض کرده است.


محمدرضا هادی در رابطه با روستای دهمورد گفت: دهمورد یکی از روستاهای هدف گردشگری می‌باشد و جالب است بدانید که از ۳۴ اثر تاریخی ثبت شده در شهرستان آباده‌طشک یک سوم آن سهم همین روستا می‌باشد.


این روستا از نظر طبیعی و بافت تاریخی در سه دوره مختلف ساخته شده است و یک بافت بسیار بکر در بالای روستا قرار دارد.


وی در مورد ثبت آثار تاریخی گفت: تاکنون توانسته‌ایم ۱۴ اثر تاریخی را در روستای دهمورد به ثبت برسانیم و احتمال به ثبت رساندن آثار دیگری هم در این روستا وجود دارد.


همچنین با موافقت‌هایی که انجام گرفته ٦ موافقت اصولی اولیه بومگردی نیز تاکنون صادر شده است.


وی ادامه داد: از زمانی که دهمورد در طرح هدف گردشگری قرار گرفته رونق به روستا بازگشته است و تقریباً ۱۲ مغازه تنها در مسیر تفرجگاه این روستا مشغول فعالیت هستند.


هادی در مورد زمان رسیدگی به پرونده دهمورد گفت: در تاریخ ۲۱ فروردین‌ماه ۱۳۹۹ به استعلام این معدن پاسخ داده شده و با توجه به موارد مختلف تاریخی و طبیعی مجوز به آن داده نشد و در ادامه این مسئله در میراث استان نیز در تاریخ ۳۰ فروردین ۹۹ مطرح و در اول اردیبهشت ۹۹ به صنعت و معدن استان اعلام گردید که واگذاری این معدن ممنوع اعلام شده است.


اما با توجه به همان قانونی که خدمتتان عرض کردم فرد متقاضی بازگشت به عقب کرده و بر اساس آن بند قانونی مجوز را دریافت کرده است و این مسئله مربوط به دهمورد نیست و مورد مشابهی در تنگاب فیروزآباد نیز رخ داده است.


وی تنها راه حل این مسئله را ورود استانداری به پرونده اعلام کرد و از مسئولان شهرستان بختگان و همچنین نماینده مجلس نیز درخواست نمود که در این پرونده‌ها میراث را همراهی کنند.


بنا داشتیم با صاحب مجوز این معدن هم گفتگو کنیم که متأسفانه درخواست‌های مکرر تلفنی و واتس‌آپی ما را بی‌جواب گذاشت. امید است ایشان نیز توضیحات خود را برای رفع نگرانی اهالی دهمورد در اختیار هفته‌نامه قرار دهد.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها