به پایگاه خبری - تحلیلی هورگان خوش آمدید... هورگان یعنی محل زایش خورشید      
تعداد بازدید: ۱۱۱۱
print
send
کد خبر: ۷۸۶۹
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۹     -       2020 04 April
شهر فرنگ
محمد جلالی گروه هنر

در ایام تعطیلات نوروز کرونایی یکی از پرطرفدارترین سریال‌های تلویزیون ایران به روی آنتن شبکه یک رفت. پایتخت که به عدد شش رسیده است این بار بازگشتی غرورانگیز به اصل خود داشت.


این سریال که تا پیش از پایتخت ۵ با ماهیت طنز در دل مخاطبانش جا باز کرده بود ناگهان با تغییر ژانر در اواسط بخش پنجم یک تراژدی جنگی و جنگ با داعش را به تصویر کشید!


هرچند در آنجا نیز موفقیت‌هایی را به دست آورد اما انتظار از سریال طنز را نتوانست به تصویر بکشد و موفقیت‌های قبل را تکرار کند.


اصولاً سریال پایتخت سریالی بر پایه آزمون و خطا ساخته شده و همانگونه که ریما رامین‌فر در برنامه دورهمی مهران مدیری اعلام کرد: هیچگاه سازندگان آن فکر نمی‌کردند که یک روز پایتخت ۱ به عدد ۶ برسد!


اما حالا اینگونه شده و پایتخت به عنوان یکی از هفت سین‌های سفره نوروز به شمار می‌رود.


اما اینکه می‌گوییم چرا پایتخت محلی برای آزمون و خطاست دلایل مختلفی دارد!


گاهی وقت‌ها تمجید از این جناح و آن جناح باعث واکنش‌هایی می‌شد مثلاً در پایتخت ۲ سعی شد چهره‌ای مردمی از رئیس جمهور ارائه شود و در آنجا بحث نامه به رئیس جمهور به میان آمد هر چند آن زمان روزهای نامه و سفرهای استانی بود اما انتظار می‌رفت پایتخت نان سفره مردم را بخورد و کمتر با سیاست درگیر شود که همین مسئله سبب شد تا در پایتخت ۶ بدون اشاره به هیچکدام از دولت‌ها معایبی که مردم عادی آن را باور دارند برجسته می‌کند؛ از بنزین و گرانی آن و حتی هاله‌های نوری که با آن سبب شدند تا تحریم‌ها آسایش را از زندگی مردمانی همچون کاراکترهای پایتخت  بگیرند.


و حالا پایتخت ۶ به نظر می‌رسد به روزهای بلوغ خود رسیده است؛ هرچند تیغ تند سانسور دامن آنها را گرفته و بسیاری از مسائلی را که مردم می‌گویند اما صدا و سیما آن را نمی‌شنود،

حذف می‌گردد، به گونه‌ای که محسن تنابنده در اینستاگرام خود در پایان هر بخش از این سریال اعلام می‌کند که تیغ سانسوری بر بدنه این سریال زده شده که تحمل آن برایش سخت و ناممکن است.


حتی زمانی که این سریال انتقاد به عدم کارایی برخی از نمایندگان مجلس و تفاوت در شعار تبلیغاتی و کاری‌اشان می‌کند با خط قرمز تلویزیون روبرو می‌شود تا جایی که در اینستاگرام احمد مهران‌فر دیالوگ این سکانس حذف شده منتشر می‌شود.


حتی سانسورها به جایی رسیده که محسن تنابنده در ادعایی اعلام کرده پایتختی که شما می‌بینید با آن پایتختی که ما می‌شناسیم تفاوت بسیاری دارد!


به هر روی رضایت از پایتخت ۶ به گونه‌ای است که چه پایتخت تنابنده که با خط قرمزهای بسیار روبرو شده و چه آن چیزی که ما دیدیم هر دو مورد رضایت مردمی قرار گرفته است.
با این شرایط به نظر می‌رسد تلویزیون که حالا تیشه به توانمندی‌های خود زده است باید فکری اساسی‌تر کند تا این استعدادها را از حفظ نماید.


جای خالی نخبگانی که به تلویزیون ایران اعتبار و عزت می‌بخشیدند خالی و خالی‌تر می‌شود کسانی مثل عادل فردوسی‌پور که هیچگاه، هیچکس تصور آن را نمی‌‌کرد که یک بازی باشگاهی یا ملی مهم را بدون صدای او تماشا کنیم!


محسن تنابنده نویسنده و بازیگر خوشنام تلویزیون و سینمای ایران نیز اعلام کرده که این آخرین چندگانه پایتخت است که برای تلویزیون خواهد ساخت!


و اینها همه زنگ خطر برای رسانه‌ای است که خود را رسانه ملی می‌داند.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد