به پایگاه خبری - تحلیلی هورگان خوش آمدید... هورگان یعنی محل زایش خورشید      
تعداد بازدید: ۷۱۷
print
send
کد خبر: ۷۶۰۴
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۲     -       2020 02 February
خانواده ویروس کرونا همیشه از گونه‌ حیوانی به گونه دیگری منتقل شده است. این ویروس برای انتقال آسان‌تر ممکن است تکامل پیدا کند و موجب بیماری‌ سخت‌تری شود. دانشمندان در حال تحقیق درباره این موضوع هستند. ‌

کرونا، ویروسی است که از بازار غذای دریایی شهر ووهان چین شیوع پیدا کرده که تا کنون جان ده‌ها نفر را گرفته است. 

کارشناسان سازمان جهانی بهداشت در حال بررسی این موضوع هستند که آیا بیماری تازه تهدیدی در سطح جهانی است و آیا سرعت و سهولت گسترش این بیماری در حدی است که اعلام وضعیت اضطراری و محدودیت سفرهای بین‌المللی را موجه جلوه دهد یا نه.

این نوع ویروس جزو خانواده بزرگی از ویروس‌ها است که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس را شامل می‌شود. سارس در سال ۲۰۰۲ در چین باعث ابتلای بیش از ٨ ‌هزار نفر و مرگ ۷۷۴ نفر از آنها در جهان شد. تحقیقات نشان می‌دهد که کدهای ژنتیکی این ویروس نزدیکی زیادی به ویروس سارس دارد.

نشانه‌های ابتلا به این ویروس در انسان تب، سرفه، نفس نفس زدن و تنگی نفس است.

ویروس‌های تازه کشف شده، معمولاً از جانور به انسان منتقل شده‌اند. مثلاً منشأ ویروس‌های کرونا که در گذشته همه‌گیر شده بود، در حیوانات بود. این بیماری هم حالا گفته می‌شود از مار یا خفاش به انسان منتقل شده باشد.

این ویروس برای انتقال آسان‌تر ممکن است تکامل پیدا کند و موجب بیماری‌ سخت‌تری شود.

واکسنی برای این ویروس وجود ندارد. بنابراین تنها راه جلوگیری از سرایت آن تشخیص زودهنگام و درمان بیمار در قرنطینه است.

همسایگی ایران با افغانستان، خطر شیوع کرونا در ایران را افزایش داده است. افغانستان برای جلوگیری از شیوع کرونا درخواست کمک بین‌المللی کرده است. در فرودگاه بین‌المللی امام خمینی هم مسافران چین معاینه می‌شوند تا ویروس در کشور منتشر نشود. اما با توجه به هشدار افغانستان از خطر انتشار کرونا در این کشور، شیوع کرونا از طریق مرزهای زمینی هم امکان‌‌پذیر است.

این ویروس بین یک فرد آلوده و دیگران بیشتر از طرق زیر منتقل می شود:

- هوا (از ذرات حاوی ویروس ناشی از سرفه یا عطسه)

- تماس نزدیک (لمس یا دست دادن)

- تماس با یک شی یا سطح آلوده به ویروس (سپس لمس دهان، بینی یا چشمها پیش از شستن دستها)

- و در موارد نادر مدفوع آلوده

برای پیشگیری از ابتلا، شما باید به طور مرتب دست های خود را با آب و صابون حداقل به مدت ٢٠ ثانیه بشویید. اگر به ویروس مبتلا شدید، می‌توانید اقداماتی را برای کمک به پیشگیری از انتقال بیماری به دیگران انجام دهید که از آن جمله می‌توان به ماندن در خانه، جدا کردن خود از افراد دیگر در خانه، پوشیدن ماسک صورت، پوشاندن دهان و بینی هنگام سرفه و عطسه و شستشوی منظم دستها اشاره کرد.

دوره نهفتگی ویروس جدید دو هفته اعلام شده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها