به پایگاه خبری - تحلیلی هورگان خوش آمدید... هورگان یعنی محل زایش خورشید      
تعداد بازدید: ۱۱۰۲
print
send
کد خبر: ۷۰۵۷
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۹     -       2019 06 October
در جلسه هیئت دولت چهارشنبه ١٠ مهرماه ١٣٩٨شهرستان شدن آباده‌طشک به تصویب رسید.

محمد جلالی، نی‌ریزان فارس:
سخنگوی دولت در پایان این جلسه گفت: تقسیمات کشوری مرتبط به استان فارس از دیگر مصوبات امروز هیئت وزیران بود.


علی ربیعی گفت: بر اساس این مصوبه، کازرون و مرودشت به فرمانداری ویژه تبدیل می‌شوند و هفت فرمانداری دیگر نیز در این استان تأسیس می‌شود.


بر اساس این مصوبه بیضا، اوز، سرچهان، زرقان، خفر،   آباده‌طشک و کوه چنار هفت منطقه استان فارس بودند که پیرو مصوبه هیئت دولت به فرمانداری تبدیل شدند.


وی گفت: این مصوبه کمک می‌کند که استان فارس از نظر گسترش استانی، بیشتر توسعه یابد.


سید احمد احمدی‌زاده معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس در توجیه ارتقاء بخش آباده‌طشک می‌گوید:


بیش از ۱۵ سال است که ارتقای بخش آباده‌طشک به شهرستان بختگان در فضای سیاسی و رسانه‌ای استان مطرح بود و مردم این بخش بارها ارتقای این بخش واقع در همسایگی تالاب خشکیده بختگان را مطالبه کرده بودند.


این بخش پیش از تصمیم دهم مهرماه هیئت وزیران، در محدوده شهرستان نی‌ریز در شرق فارس قرار داشت.


فاصله شهرستان نی‌ریز از شرق یعنی آخرین نقطه بخش قطرویه در مرز استان کرمان تا غرب یعنی آخرین نقطه بخش آباده‌طشک تا مرز شهرستان ارسنجان بیش از ۳۵۰ کیلومتر است که رسیدگی به همه نقاط آن در قالب یک فرمانداری بسیار مشکل به نظر می‌رسید.


فاصله آخرین نقطه از بخش آباده‌طشک تا مرکز شهرستان بیش از ۱۵۰ کیلومتراست و این بدان معنا است که مردم بخش برای دسترسی به ادارات نی‌ریز و پیگیری کارهای اداری خود در استان یک بار باید فاصله ۱۵۰ کیلومتری را به طرف شرق بپیمایند و سپس ٢٠٠ کیلومتر فاصله نی‌ریز به شیراز را به طرف غرب طی کنند در حالی که فاصله شیراز تا مرکز بخش آباده‌طشک ۱۶۵ کیلومتر است.

باقیماندن معادن سنگ چینی تنگ حنا در نی‌ریز
نماینده مجلس در گفتگوی تلفنی با ما در ارتباط با این مسئله گفت: در راستای توسعه متوازن شهرستان، جذب اعتبارات بیشتر، تسهیل در امور اداری و همچنین تحقق بخشیدن به خواسته طولانی مردم بخش آباده‌طشک این ارتقاء صورت گرفته است و این به نفع مردم فهیم شهرستان نی‌ریز هم است.


برخی از شهرهای ارتقاء یافته از نظر سابقه، جمعیت و وسعت کمتر از آباده‌طشک است به عنوان مثال بوانات با حدود ٥٠ هزار نفر جمعیت، بخش سرچهان از آن تبدیل به شهرستان شده است.
اصغر مسعودی در ادامه گفت: مجتمع معادن سنگ چینی تنگ حنای شرقی و غربی که شرکتهای معدنی کارمندان، ایثارگران، فرهنگیان، آرمان صنعت، سلحشوران و...  با حدود ۱۷ هزار خانوار که در آنها سهامدار هستند در حوزه تقسیمات کشوری شهرستان نی‌ریز باقی می‌ماند.


وی در ادامه طول مسافت شهرستان نی‌ریز از آخرین نقطه آباده‌طشک تا مرکز شهرستان نی‌ریز را بیش از ۱۵۰ کیلومتر خواند و فاصله آخرین روستای بخش آباده‌طشک که مرز ارسنجان می‌باشد تا آخرین نقطه شهرستان نی‌ریز که در مرز کرمان است ۳۵۰ کیلومتر دانست.


حالا اگر کسی بخواهد از آخرین نقطه بخش آباده‌طشک به یک اداره در شهرستان نی‌ریز مراجعه کند باید حدود ۱۵۰ کیلومتر مسیر را طی کند و اگر قرار باشد از نی‌ریز به شیراز برود مسیر ٢٠٠ کیلومتری را باید طی کند یعنی جمعاً ٣٥٠ کیلومتر؛ در حالی که فاصله شیراز تا شهر آباده‌طشک ١٦٥ کیلومتر است.


از طرفی وقتی جغرافیای شهرستان نی‌ریز کم شود فرمانداری برای رفع مشکلات فرصت بیشتری خواهد داشت و این مسئله قطعاً به نفع اهالی شهرستان نی‌ریز خواهد بود لذا مردم نباید در این زمینه نگران باشند. مدیرانی که تصمیم‌گیری کرده‌اند بر مبنای کارشناسی، تعقل و تفکر به این نتیجه رسیده‌اند.

یک سوم اعتبارات برای آباده‌طشک
نماینده مجلس در ادامه گفت: این را بدانید که سال‌های سال وقتی اعتباری برای شهرستان نی‌ریز اختصاص پیدا می‌کرد حداقل یک سوم این بودجه به بخش آباده‌طشک می‌رسید اما ارتقاء این بخش به شهرستان، سبب می‌شود تا هم اعتبار بهتری به آباده‌طشک داده شود و هم اعتبارات شهرستان نی‌ریز متمرکزتر گردد.

بازی با احساسات
نماینده مجلس با بیان اینکه مردم آباده‌طشک بیش از ٢٠ سال در این رابطه مطالبه‌گری می‌کردند گفت: متأسفانه‌ برخی بارها وعده دادند و با احساسات مردم بازی کردند، و با این شیوه اختلاف انداخته و از آن به عنوان یک ترفند سیاسی استفاده می‌کردند.


ارتقاء این بخش خواسته عموم مردم و افراد بزرگی از این منطقه از جمله امام جمعه سابق آن حجت‌الاسلام والمسلمین موسوی، پیران، جوانان بوده است و من فکر می‌کنم یک پیوند عمیق و دیرینه‌ای بین مردم نی‌ریز و آباده‌طشک وجود داشته اما برخی‌ها سبب شدند تا یک شکاف بین این دو شهرستان ایجاد شود از این جهت امیدوارم این مسئله باعث ایجاد وحدت و همدلی گردد.


بنده نیز بر اساس تعهد اخلاقی که به امام جمعه آباده‌طشک   و مردم آنجا داده بودم و بر اساس رایزنی‌هایی که با مسئولان سیاسی شهرستان انجام دادم به این نتیجه رسیدم که این ارتقاء برای شهرستان نی‌ریز مفید خواهد بود و از مشکلات شهرستان نی‌ریز کم می‌کند.

فارس دارای بیشترین
شهرستان در کشور
در ادامه فرماندار نی‌ریز در گفتگوی اختصاصی با ما پاسخگوی سؤالاتمان شد:


حمید یزدان‌پناه در ابتدا در خصوص فرایند ارتقاء بخش آباده‌طشک به شهرستان گفت: چهارشنبه ۱۰ مهرماه حوالی ظهر از سوی معاونت سیاسی امنیتی استانداری نمابری دریافت کردیم که تعدادی از بخش‌های استان فارس ارتقاء پیدا می‌کنند و در هیئت دولت هم به تصویب رسیده است و در کمتر از یک ساعت در گزارش خبری ساعت ۱۳ روز چهارشنبه ١٠ مهرماه از شبکه خبر توسط جناب آقای دکتر ربیعی سخنگوی دولت این موضوع رسانه‌ای شد.


بر اساس این مصوبه هفت بخش از استان فارس ارتقاء پیدا کردند که این بخش‌ها شامل آباده‌طشک از شهرستان نی‌ریز، سرچهان از شهرستان بوانات، زرقان از شهرستان شیراز، بیضا از شهرستان سپیدان، قائمیه از کازرون، خفر از شهرستان جهرم و  اوز  از شهرستان لار می‌باشد.


با این ارتقاء استان فارس به لحاظ تعداد شهرستان دارای مقام اول در کشور می‌شود. تا قبل از این مصوبه ۲۹ شهرستان در استان فارس داشتیم و با این هفت شهرستان جدید ۳۶ شهرستان در این استان جای می‌گیرند.

پیشینه جدایی
یزدان‌پناه در مورد سابقه انتزاع  آباده‌طشک و درخواست شهرستان شدن این بخش گفت: شاید بزرگان شهرستان نی‌ریز به خاطر داشته باشند که در سال ۱۳۷۶ هیئت وزیران مصوبه‌ای را گذراند و دو دهستان بخش آباده‌طشک از شهرستان نی‌ریز انتزاع و به شهرستان جدیدالتأسیس ارسنجان الحاق پیدا کرد.


آن زمان چون دو دهستان از شهرستان نی‌ریز جدا می‌شد و به شهرستان دیگری ملحق می‌گردید واکنش‌های منفی هم در شهر نی‌ریز و هم در بخش آباده‌طشک به وجود آمد و پس از آن اعتراض‌ها، مصوبه هیئت وزیران لغو شد.


در ادامه مردم بخش آباده‌طشک اعلام کردند که اگر قرار است در تقسیمات کشوری تغییراتی ایجاد شود این بخش پتانسیل آن را دارد که به عنوان یک شهرستان مستقل درآید و از آن سال که قریب به ۲۲ سال می‌گذرد این خواسته را در همه دوره‌ها مطرح کرده‌اند، اما اگر مدتی طولانی از این قضیه گذشته بدان دلیل است که باید شرایط آن بخش برای شهرستان شدن مهیا می‌شد و این شرایط در حال حاضر آماده شده است.

وضعیت ادارات شهرستان جدید
فرماندار نی‌ریز در خصوص وضعیت اداراتی که در بخش‌ها وجود ندارند و باید خدمات اجرایی ارائه دهند گفت: بدون تردید این نیاز به یک پروسه زمانی دارد تا نمایندگی بخش‌ها به ادارات تبدیل شوند و اما نی‌ریز به عنوان شهرستان مادری باید خدمات مربوط به آن شهرستان را تا ساماندهی کامل انجام دهد.


امیدواری بسیاری داریم تا حداقل نماینده عالی دولت در آنجا منصوب شود و فرمانداری به عنوان اولین اداره در شهرستان جدید تأسیس شود و با توجه به تدبیر استاندار محترم و همچنین نزدیکی به انتخابات مجلس مطمئن هستیم که این اتفاق رخ خواهد داد.

بخش‌های جدید بختگان
فرماندار در مورد بخش‌های جدید شهرستان بختگان گفت: این شهرستان دارای دو بخش خواهد بود و طبیعتاً باید دو بخشدار هم منصوب شود اما در این ارتباط به طور رسمی و مشخص هنوز اعلام نشده است.

خط مرزی
نماینده عالی دولت در شهرستان نی‌ریز در مورد خط مرزی نی‌ریز و شهرستان جدید التأسیس بختگان گفت: در طرح جدید تقسیمات کشوری تا منطقه تنگ‌حنا یعنی روستاهای تنگ‌حنا، چاه‌سرخ و بسترم جزء شهرستان بختگان خواهد بود اما یک سری ظرفیت‌های اقتصادی از جمله مجتمع معادن تنگ‌حنا جزء حوزه سرزمینی شهرستان نی‌ریز خواهد ماند.

اثرات جدایی
یزدان‌پناه در مورد اثرات مثبت و منفی در هر دو شهرستان گفت: تقسیمات کشوری یکسری تبعات اجتماعی دارد و شهرستان نی‌ریز هم از آن مستثنی نیست؛ بی‌شک با جدایی آباده‌طشک تغییرات جمعیتی رخ خواهد داد. 


شهرستان فعلی نی‌ریز بین ۱۱۵ تا ۱۲۰ هزار نفر جمعیت دارد و با جدا شدن شهرستان بختگان چیزی حدود ۳۵ هزار نفر از جمعیت شهرستان کاسته خواهد شد اما مسئله جمعیتی مشکل خاصی  ایجاد نخواهد کرد.


در حوزه سرزمینی تقسیمات کشوری همیشه این مسائل بوده است. شما اگر به گذشته نی‌ریز نگاه کنید در  دیماه سال ۱۳۱۷ به عنوان یک بخش از شهرستان فسا  مستقل و به شهرستان تبدیل شد و حالا پس از ۸۱ سال از شهرستان شدن نی‌ریز یک بخش جدا می‌شود.


این ارتقاء اثرات خوبی هم خواهد داشت. بی‌شک رسیدگی به حوزه شهرستانی و نظارت بر دستگاه‌های اجرایی با سهولت بهتری انجام می‌شود.


سرکشی به بخش‌ها و بررسی نیازمندی‌های آنها از جمله محاسن این مسئله است و در بحث تخصیص بودجه‌ها هم به نی‌ریز و هم شهرستان جدید توجه بهتری خواهد شد.

تغییر حوزه انتخابیه
وی در ارتباط با تغییر حوزه انتخابیه و مرکزیت آن گفت: در این رابطه باید بگویم قطعاً خیر. در فضای مجازی این مسئله بسیار پررنگ بود و اعلام می‌شد که جمعیت شهرستان نی‌ریز کم خواهد شد و حوزه انتخابیه هم تغییر خواهد کرد و به این مسائل زیاد دامن زده شد اما با قاطعیت اعلام می‌کنم که از این پس یک حوزه فرعی دیگر به حوزه اصلی نی‌ریز اضافه خواهد شد.
قبلاً نی‌ریز به عنوان حوزه اصلی و استهبان به عنوان حوزه فرعی شناخته می‌شد که در انتخابات پیش‌رو، شهرستان بختگان نیز به عنوان یک حوزه فرعی اضافه می‌شود و کماکان مرکز حوزه انتخابیه، نی‌ریز خواهد بود و فرقی نخواهد کرد. به این معنی که حوزه انتخابیه شامل شهرستان‌های نی‌ریز، استهبان و بختگان با مرکزیت نی‌ریز می‌گردد.

چرا نی‌ریز فرمانداری ویژه نمی‌شود؟
وی در پاسخ به این سؤال که آیا نی‌ریز پتانسیل تبدیل شدن به فرمانداری ویژه را دارد گفت: چون در مصوبه دیروز هیئت دولت دو شهرستان به عنوان فرمانداری ویژه معرفی شدند سؤالاتی مبنی بر اینکه آیا دیگر شهرستان‌هایی که ارتقاء در آنها رخ داده است فرمانداری ویژه نمی‌شوند باید گفت یکی از ملاک‌های اصلی، جمعیت است که شهرستان مرودشت در حال حاضر ۳۰۷ هزار و ۴۹۲ نفر جمعیت دارد و کازرون دارای ۲۶۶ هزار و ۲۱۷ نفر جمعیت است و حتی شهرستان‌های پیش از این یعنی لار، جهرم و فسا هم از این ملاک مهم برخوردار بودند و فرمانداری ویژه شده‌اند.


وی با خطاب قرار دادن مردم شهرستان‌های نی‌ریز و بختگان گفت: من بار دیگر به مردم، بزرگان، شوراها، ساکنان مناطق شهری و روستایی بختگان تبریک می‌گویم و خوشحالم که این اتفاق در دولت تدبیر و امید به وقوع پیوست.


لازم است در اینجا به ویژه از امام جمعه محترم شهرستان نی‌ریز و آباده‌طشک، نیروهای امنیتی و انتظامی، اعضای محترم شورای تأمین، ریاست محترم دادگستری و دادستان‌ نی‌ریز و آباده‌طشک، اداره اطلاعات و بخشدار محترم بخش آباده‌طشک تشکر نمایم.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها