به پایگاه خبری - تحلیلی هورگان خوش آمدید... هورگان یعنی محل زایش خورشید      
تعداد بازدید: ۵۰۶
print
send
کد خبر: ۶۵۳۹
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۰     -       2019 23 June
١٠١ هکتار گلخانه توسط مدیریت جهاد کشاورزی در نی‌ریز احداث می‌شود.
عسکر یاراحمدی، نی‌ریزان فارس:

ستاد ویژه راهبردی گلخانه‌ها صبح دوشنبه ٢٧خرداد با حضور فرماندار و مسئولان ادارات شهرستان نی‌ریز در محل فرمانداری تشکیل شد. 


فقط تا پایان سال
در ابتدا معاون فرماندار گفت: احداث ١٠١ هکتار گلخانه در دستور کار جهاد کشاورزی شهرستان نی‌ریز است که می‌بایست تا پایان سال انجام شود.


مراد هدایت ادامه داد: احداث گلخانه در یک محیط کنترل‌شده بحث بهره‌وری آن را با توجه به کمبود آب دوچندان می‌کند و ما باید مکان‌هایی را برای احداث گلخانه مشخص کنیم که توجیه اقتصادی داشته باشد. گلخانه باید از نظر تنوع کشت با نظر کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی هماهنگ باشد. 


وی ادامه داد: سوخت‌رسانی به گلخانه‌های دارای مجوز به عهده دولت است اما گلخانه‌‌هایی که مجوز ندارند خودشان باید سوختشان را تأمین کنند. 


تسهیلات با سود ٧ درصد
مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان نی‌ریز در ادامه گفت: ما دو نوع گلخانه داریم؛ یکی گلخانه کوچک مقیاس با زیربنای ٣٠٠ مترمربع که در همه‌جا قابل احداث است و دیگری گلخانه بزرگ مقیاس که کاملاً مکانیزه و در ابعاد ٢ یا ٣ هزار مترمربع احداث می‌شود. هر دو نوع این گلخانه‌ها می‌توانند تسهیلات با سود ٧ درصد دریافت کنند. 


سیروسی ادامه داد: در مجتمع سید‌الساجدین ما زیرساخت‌های خوبی داریم و شبکه برق‌رسانی انجام‌شده و پروانه یک حلقه چاه برای مجتمع صادر شده اما باز هم با کمبود آب مواجه هستیم.


ما می‌توانیم حدود ٤٠ هکتار گلخانه را در آنجا احداث کنیم به شرط آنکه آب شهرداری در پارک جنگلی به این مجتمع اختصاص یابد. 


شهردار در پاسخ به این خواسته گفت: شهرداری مالک این آب نیست و در اجاره شهرداری می‌باشد. 


٢٠ هکتار گلخانه در نی‌ریز
سیروسی ادامه داد: ما در سطح شهرستان ٢٠ هکتار گلخانه داریم. اما برای احداث ١٠٠هکتار گلخانه در سطح شهرستان تعهد داده‌ایم که باید با همکاری ادارات و بخش‌های مختلف در سال جاری انجام شود.


شرکت‌های کشاورزی  
فرماندار نی‌ریز با اشاره به تفاهم‌نامه بین وزارت کشور و وزارت جهاد کشاورزی گفت: با توجه به سیاست‌های ابلاغی در اقتصاد مقاومتی توسعه کشت گلخانه‌ای در دستور کار قرار دارد. 


یزدان‌پناه گفت: فراهم ‌نمودن زمینه توسعه و کشت‌ گلخانه و رونق ‌بخشیدن به شرکت‌های کشاورزی و تسهیل در اخذ مجوزها و آماده کردن شرایط صادرات محصولات باید مورد توجه قرار گیرد. 


فرماندار خواستار کار کارشناسی در محل احداث شهرک گلخانه‌ای سیدالساجدین شد تا در آینده با مشکلی در این زمینه مواجه نشوند و برای تأمین آب آن در آینده با چالشی همراه نگردند. 


نماینده عالی دولت در شهرستان نی‌ریز ادامه داد: فراهم‌کردن زنجیره تولید، استانداردسازی فنی و برگزاری کلاس‌های آموزشی و توسعه کشت گلخانه‌ای باید با نظارت سازمان جهاد کشاورزی انجام شود.


خرید آب 
مدیر جهاد کشاورزی گفت: به لحاظ فنی و اقلیمی مشکلی برای احداث گلخانه درسطح شهرستان نداریم و خرید آب می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای گلخانه‌ها باشد. 


حیدری رئیس منابع آب در این رابطه گفت: اگر متقاضی در چاه کشاورزی شریک باشد و بخواهد در اراضی تحت شرب گلخانه‌ای احداث کند و یا آب را برای انتقال به اراضی دیگری منتقل کند، اجرای این طرح هیچ مشکلی از نظر منابع آب ندارد.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها