به پایگاه خبری - تحلیلی هورگان خوش آمدید... هورگان یعنی محل زایش خورشید      
تعداد بازدید: ۵۰۲
print
send
کد خبر: ۶۳۸۸
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۳:۳۱     -       2019 24 May
مصطفی داننده
آمریکا تاریخ 500 ساله‌ای دارد اما به اندازه هزاران سال پیشرفت کرده است. مردم دنیا آمریکای امروز را می‌بینند نه ایران هزاران سال پیش را.

رییس جمهور روحانی خطاب به ترامپ گفت:« ما هزاران سال قبل از شما بودیم، شما که عمر کشورتان ۵۰۰ سال است و خیلی زیاد نیست و عمر کشور ما بیش از ۱۰ هزار سال است.»

آقای رییس جمهور راست می‌گوید، ما ایرانی‌ها بخش مهمی از تاریخ جهان هستیم. خیلی‌ها نبودند و ما بودیم. با قدرت هم بودیم. از آن بیدها هم نبودیم که با هر بادی بلرزیم.

تاریخ ایران اولین بار نیست که با امثال ترامپ سرکار دارد و آخرین بار آن هم نخواهد بود. همه آنها رفته‌اند و ایران مانده است.

تا کی قرار است نان تاریخ 10 هزار ساله‌مان را بخوریم؟

نکته مهم اما این است که ما تا کی باید به این تاریخ بنازیم؟ تا کی باید از فرهنگ قدیمی ایران حرف بزنیم؟ تا کی باید از امپراطوری هخامنشیان سخن بگوییم؟ تا کی باید پُز منشور حقوق بشر کوروش را بدهیم؟

آدمی که می‌خواهد حرکت کند باید نگاهش به جلو باشد نه پشت سر. ما به پشتوانه تاریخ‌مان باید به جلو حرکت کنیم. اینکه در تاریخ بمانیم دردی از ما دوا نخواهد کرد.

ارزش تاریخ و پیشینه به انباشت و انتقال تجربه است وگرنه، سابقه و پیشینه چیزی جز عدد و رقم نیست. حال باید سوال کرد در ایران چقدر انباشت و انتقال تجربه صورت گرفته است؟ آیا ما از تجربیات چند دهه و چند سده اخیر استفاده کرده‌ایم؟ ایران و آمریکا در این مقایسه چه نمره‌ای می گیرند؟ دو کشور چند شرکت با سابقه بیش از ۱۰۰ سال دارند؟ امروزه در ایران بیان کدام تجربیات را می‌بینیم؟

آمریکا تاریخ 500 ساله‌ای دارد اما به اندازه هزاران سال پیشرفت کرده است. مردم دنیا آمریکای امروز را می‌بینند نه ایران هزاران سال پیش را.

مردم جهان ایران هزار سال پیش را در موزه‌ها می‌بیند و آمریکای امروز پیش چشمان آنهاست. هر دو را تحسین می‌کنند اما برای این از فعل گذشته استفاده می‌کنند و برای آمریکا از فعل حال.

ما اگر می‌خواهیم قدرت‌مان را در گذشته و حال به رخ کشورهای جهان بکشیم، باید آینده را بسازیم. باید نگاه مردم و مسؤولان به فردای ایران باشد نه دیروز آن. سال‌های رفته بر نمی‌گردند اما هزار سالِ دست نخورده پیش روی ماست که می‌شود آنها را به سال‌های افتخار تبدیل کرد.

تا کی باید به گذشته خود بنازیم، باید به سمتی برویم که به آینده افتخار کنیم.

بهتر است به جای سرکوفت زدن به آمریکا و یادآوری تازه به دوران رسیده بودنشان، این 500 سال عمر آنها را مطالعه کنیم و ببینم چگونه ملتی که جهان آنها را به گاو چرانی و یاغی‌گری می‌شناخت حالا تبدیل به قدرت جهانی شده است.

نه تنها آمریکا، تمام کشورهای موفق دنیا باید مورد مطالعه ما قرار بگیرد.

جمعیت چین در سرشماری سال ۲۰۱۰ حدود یک میلیارد و ۳۷۰ میلیون نفر بوده‌است. ببینیم آنها چگونه توانسته‌اند این میزان جمعیت را مدیریت و برایشان شغل و آموزش و بهداشت  و زندگی دست و پا کنند.

احتیاج نیست ما دوباره چرخ را اختراع کنیم. چرخ اختراع شده است، فقط کافی است ما در زمان و مکان مناسب از آن استفاده کنیم.

ما باید حال و آینده‌ی ایران را به رخ بدخواهان کشور بکشیم نه گذشته آن را.

نظر شما
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
0
0
عمر شهر نی ریز 40 هزار سال می باشد!
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها