به پایگاه خبری - تحلیلی هورگان خوش آمدید... هورگان یعنی محل زایش خورشید      
تعداد بازدید: ۱۲۸۱
print
send
کد خبر: ۶۱۷۶
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۹     -       2019 14 April
هشدار!
برخی قارچ‌ها سمی و خطرناکند و خوردن کمی از این قارچ‌های سمی می‌تواند کبد، کلیه و یا حتی مغز را از کار انداخته و بعضاً موجب مرگ شود.

کارشناس آموزش سلامت مرکز بهداشت نی‌ریز با هشدار در این رابطه که تمام قارچ‌هایی که در این روزها در طبیعت یافت می‌شوند خوراکی نیستند گفت: شما نمی‌توانید از روی ظاهر قارچ یا مزه آن بگویید کدام قارچ وحشی خوراکی و کدام قارچ سمی است و تنها آزمایشگاه می‌تواند خوراکی بودن آنها را تأیید کند.


منصوره مهدی‌پور افزود: هیچ آزمایشی هم وجود ندارد که شما بتوانید انجام دهید و از طریق آن خوراکی بودن قارچ را تأیید کنید. باید توجه داشته باشید که قارچ‌های سمی بسیار شبیه به قارچ‌های خوراکی هستند و اشتباه در تشخیص آنها به قیمت مسموم شدن و یا حتی مرگ افراد تمام می‌شود. بنابراین هنگام چیدن و مصرف قارچ‌های وحشی خیلی باید دقت کرد.


وی در پاسخ به این سؤال که چه کنیم تا با قارچ‌ها مسموم نشویم  گفت: باید از چیدن، خریدن  و مصرف قارچ‌های روئیده در طبیعت و کوه و دشت پرهیز کرد و تنها از قارچ‌های خوراکی تولید شده در کارخانجات معتبر استفاده نمود.


پختن، آب پز کردن یا کباب کردن قارچ‌های وحشی موجود در طبیعت سمی بودن آنها را از بین نمی‌برد و تنها راه پیشگیری از مسمومیت با قارچ، عدم مصرف قارچ‌های روئیده در طبیعت است.


سم قارچ پادزهر ندارد و تنها باید از خوردن قارچ‌های وحشی موجود در طبیعت و غیر  پرورشی اجتناب کرد. 


دقت کنید که قارچ‌های پرورش یافته در کارخانه را تنها تا ٢ روز بعد از چیده شدن باید مصرف کرد.

 

مهدی‌پور درباره علائم مسمومیت با قارچ سمی گفت: درد معده، تعریق، گرگرفتگی، استفراغ، اسهال، تب بالا، نبض تند، ضربان نامنظم قلب، کاهش فشار خون، سردرد، ضعف، سرگیجه، غش، تاری دید، مشکلات قفسه سینه و تنفس، سستی و بی‌حالی، تشنگی بیش از حد، از دست دادن هماهنگی بدن، توهم، سرگیجه، گیجی، هذیان، تشنج، کما و مرگ از علائم مسمویت با قارچ‌های سمی هستند.


از بدترین علائم مسمومیت با قارچ‌های سمی، آسیب کبد و کلیه می‌باشد که می‌تواند در ابتدا به صورت یرقان یا زردی بروز پیدا کند.
وی رعایت نکات زیر را ضروری خواند:
- بیش از مصرف هرگونه ماده غذایی در طبیعت به خصوص  قارچ‌ها  از منابع و کتاب‌های آموزشی معتبر و تأیید شده اطلاعات جامعی کسب کنید.


- به کودکان خود آموزش دهید تا بدون اطلاع شما از سبزیجات و مواد غذایی موجود در طبیعت استفاده نکنند .


- اگر قارچ های وحشی را نمی شناسید، هرگز به آنها دست نزنید و آنها را نخورید.


- در صورتی که مطمئن نیستید قارچی سمی است یا نه، هرگز آن را نخورید.


-  قبل از مصرف قارچ‌ها، مراقب باشید که به آنها آلرژی (حساسیت) نداشته باشید. 


- از مصرف قارچ‌های خودرو و فله‌ای برداشت شده از دشت‌ها و کوهستانها که در مسیر شهرها به فروش می‌رسد خودداری کنید و از قارچ‌های خوراکی در بسته‌بندی‌های مطمئن که در مغازه‌ها و سوپرمارکت‌ها به فروش می‌رسند، استفاده کنید. 


- از مصرف قارچ‌های قهوه‌ای رنگ و کوچک و قارچ‌هایی که قسمت زیر چتر آنها سفید رنگ است، خودداری کنید.


- اگر به مسمومیت با قارچ مشکوک شدید فوراً به مراکز درمانی مراجعه کنید.


این کارشناس حوزه سلامت در عین حال هشدار داد: هرسال عده زیادی با قارچ‌های وحشی مسموم و حتی جان خود را از دست می دهند. پس مراقب باشید.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد